برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

رویت دیوار چین از روی ماه ؟

1394/9/26
رویت دیوار چین از روی ماه ؟

 ‫دیوار چین از کره ماه‬‎

رویت دیوار چین از روی ماه ؟

تنها ساخته دست بشر که از روي کره ماه معلوم است

قبل از اين که ادامه مطلب را بخوانيد تصور کنيد با جمله زير در بروشور معرفي ديوار چين مواجه شده ايد:

تنها ساخته دست بشر که از روي کره ماه معلوم است

با مشاهده اين جمله چه عکس العملي از خود نشان مي دهيد؟ آيا بي تفاوت از کنارش رد مي شويد يا آن را باور مي کنيد؟ شايد هم نه تنها آن را باور کنيد بلکه با شوق و هيجان براي ديگران نيز شرح دهيد. البته ممکن است به اين جمله مشکوک شويد و به هيچ عنوان آن را باور نکنيد.

اگر از دسته دوم به شمار مي آييد که با شور و هيجان اين جمله را باور مي کنيد متاسفانه بايد بگوييم اين موضوع به هيچ عنوان صحت ندارد و شما قادر نخواهيد بود ديوار چين را از روي ماه و حتي از فاصله اي نزديک تر از ماه  بدون کمک ابزار اپتيکي مشاهده کنيد. فضانوردان ماموريت آپولو که توانستند به سطح ماه قدم بگذارند و تصاويري را از سياره زمين تهيه کنند نشان دادند اين ادعا خيالي بيش نيست چراکه از روي ماه ما تنها شاهد سياره آبي و سفيد خود خواهيم بود که مانند مرمري در فضا مي درخشد.

واقعيت اين است که شايعه فوق حتي به حقيقت نزديک هم نيست. اگر واقع بينانه نگاه کنيم به اين نتيجه مي رسيم که مشاهده عرض ظاهري ديوار بزرگ چين از روي کره ماه مانند اين است که شما بتوانيد تار موي يک انسان را از فاصله 3.2 کيلومتري تشخيص دهيد!

اما فکر مي کنيد اين جمله چرا براي اکثر مردم باورپذير است و هنگام شنيدنش بدون هيچ واکنشي آن را قبول مي کنند؟

 بيشتر مردم زماني که اين شايعه را مي شنوند به طول 8,851.8 کيلومتري اين ديوار عظيم فکر مي کنند و از تصور عرض باريک آن ( در مقايسه با طولش ) که حداکثر به 9.1 متر مي رسد غافل مي شوند. در واقع ذهن همه ما با شنيدن ديوار بزرگ چين، معطوف به درازاي آن مي شود و با در نظر گرفتن طول چندين هزار کيلومتري آن بر روي زمين، عبارت فوق برايمان کاملا منطقي جلوه مي کند. اگر قرار بود عرض 9.1 کيلومتري اين ديوار از روي ماه ديده شود اکثر اتوبان هاي کشور هاي مختلف بايد از روي ماه ديده مي شدند!

اگر بخواهيم در فاصله تقريبي کره ماه از زمين که در حدود 384,403  کيلومتر است چيزي را بر روي زمين مشاهده کنيم، آن چيز بايد تقريبا 113 کيلومتر پهنا داشته باشد تا براي چشم انسان قابل تشخيص باشد. ( البته اين شرط لازم هست ولي کافي نيست).

وقتي اولين فضانورد چيني به نام Yang Liwei از سفر خود به فضا بازگشت در کنفرانسي مطبوعاتي عنوان کرد نتوانسته است ديوار محبوب چيني ها را از درون پنجره کپسول خود مشاهده کند

حالا به نظرتان جواب سوال پيش رو چيست؟ آيا فضانوردان قادرند ديوار بزرگ چين را از مداري به دور زمين مشاهده کنند؟

متاسفانه باز هم جواب منفيست. البته بعضي از افراد معتقدند در شرايط خوب جوي و زاويه مناسب تابش خورشيد به لحاظ تئوري اين امکان وجود دارد اما باز هم به نظر نمي رسد چيز خاصي قابل رويت باشد!

وقتي اولين فضانورد چيني به نام Yang Liwei از سفر خود به فضا بازگشت در کنفرانسي مطبوعاتي عنوان کرد نتوانسته است ديوار محبوب چيني ها را از درون پنجره کپسول خود مشاهده کند. بعد از سفر او، فضانورد ديگر ناسا به نام  Leroy Chiao در ماموريت ديگري اقدام به تصويربرداري از محل ديوار بزرگ چين از درون ايستگاه فضايي بين المللي کرد. او موفق به عکاسي از منطقه اي در 200 مايلي شمال پکن شد که قسمتي از ديوار چين در آنجا قرار داشت. وي و برخي از تيم مديريتي ماموريت ناسا معتقدند توانسته اند قسمتي از ديوار بزرگ چين را درون عکس هاي گرفته شده مشاهده کنند اما تشخيص ديوار درون عکس کار چندان آساني به نظر نمي رسد!

رويت ديوار چين از روي ماه ؟

تصوير گرفته شده از شمال شهر پکن در 24 نوامبر سال 2004 از درون ايستگاه فضايي بين المللي. فلش زرد به مکان تقريبي قسمتي از محل ديوار اشاره مي کند و فلش هاي قرمز قسمت هاي قابل مشاهده ديوار را نشان مي دهد.
 
اين قضيه که ديوار بزرگ چين از روي ماه ديده مي شود خيالي بيش نيست و در بهترين شرايط در مدارهاي کم ارتفاع دور زمين قابل رويت است. ديده شدن ديوار بزرگ چين از روي ماه سال ها به عنوان يک افتخار براي چيني ها به حساب مي آمد اما بعد از سفر  Yang Liwei اين شايعه کاملا شکست خورد. بعد از اين سفر بود که حتي بحث بازنويسي کتب درسي که اين مساله در آن ها عنوان شده بود مطرح شد.
توجه داشته باشيد اين موضوع که ديوار چين از روي ماه ديده مي شود يا نمي شود به خودي خود اصلا اهميت ندارد ( و البته از عظمت اين سازه فوق العاده نيز به هيچ عنوان کم نمي کند) بلکه نکته اي که بايد به آن توجه شود اين است که هر حرفي را به راحتي قبول نکنيم و فريب جملات و اصطلاحات به ظاهر علمي را نخوريم. عده اي بسياري براي استفاده از جهل مردم برنامه چيده اند تا با فريب آن ها به مقاصد خود برسند. بهتر است در باور بعضي از صحبت ها محتاطانه تر عمل کنيم.  
برچسب: دیوار چین از فضا
97 100 738
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق