ترجمه متون تخصصی توانبخشی

1396/1/10 12:11:55
ترجمه متون تخصصی توانبخشی

ترجمه متون تخصصی توانبخشی

رشته مشاوره توانبخشی یکی از گرایشات رشته مشاوره است. رشته مشاوره توانبخشی همانطور که از نامش نیز پیداست با افرادی سروکار دارد که دچار معلولیت های جسمی مانند نابینایی، ناشنوایی، ناتوانایی های حرکتی، گفتاری، ذهنی و غیره می باشند. اهدافی که این رشته دنبال می نماید شامل تربیت، درمان و افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت با بهره گیری از توانایی ها و استعدادهای بالقوه آنها می باشد. با توجه به مشکلات ویژه ای که افراد معلول دارا می باشند اهمیت این رشته در کشور ما بیش از پیش احساس می شود. البته با توجه به اهمیت و طاقت فرسا بودن رشته مشاوره توانبخشی، دانشجویان گرامی باید با آگاهی کامل به انتخاب این رشته مبادرت ورزند.

هدف از رشته مشاوره توانبخشی تربیت متخصصانی است که بتوانند جهت بالا بردن کیفیت زندگی افراد با انجام خدمات مشاوره ای فردی، گروهی و حتی خانوادگی به آنها و خانواده هایشان در زمینه های زیر کمک نمایند:

- انجام خدمات مشاوره و راهنمایی برای افرادی که با حوادث غیرمنتظره مانند سیل، زلزله، تصادف، جنگ، بیکاری، مرگ عزیزان، ویا از دست دادن قسمتی از اعضای بدن و توانایی ها در اثر حوادث پیش بینی نشده، مواجه می شوند.

- انجام خدمات یاری رسانی و مشاوره به افراد در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

- انجام خدمات مشاوره برای رفع مشکلات مربوط به سازگاری افرادی که با طلاق یا ترک همسر مواجه می شوند.

- انجام خدمات مشاوره ای و راهنمایی برای پیشگیری و درمان کودکان معلول

- برنامه ریزی، سازماندهی و سرپرستی خدمات مشاوره توانبخشی

رشته مشاوره توانبخشی علاوه بر واحد های عمومی و مشترک در تمامی گرایش های مشاوره، دروس تخصصی نیز دارد که به دلیل اهمیت آنها به طور خلاصه به توضیح آنها می پردازیم:

1- مشاوره بحران: در این واحد مسائل مختلف مرتبط با بحران بررسی می شود، مثل: طلاق، مرگ، سوگ و فقدان، خیانت، تجاوز، قتل، تولد فرزند معلول، PTSD ، ورشکستگی، جنگ، زلزله، سیل و...

2-  خانواده و توانبخشی: در این درس هدف مداخله در خانواده هایی هست که به واسطه ی معلولیت یا بحرانی کارکرد های آن مختل شده است البته منظور از معلول کسی نیست که دست یا پا ندارد، معلولیت عبارت است از نقص در کارکرد های فردی، اجتماعی، تحصیلی، شغلی فرد که به واسطه ی عارضه ای مادرزادی یا عارضی رخ داده است و باعث نقص در فرد شده است. بنابراین بیماری روانی مزمنی مثل افسردگی، اسکیزوفرنی، یا اختلالات جنسی که می توانند زندگی عادی فرد را مختل کنند در این خانواده قرار می گیرند.

3- مشاوره با معلولان جسمی و روحی: تمامی معلولیت های جسمی و ذهنی مثل کم توانی ذهنی و بیماری های روانی مزمن در این گروه جای می گیرند. برای مثال ورزشکاری که سال ها برای رسیدن به وضعیت ایده آل خود زحمت کشیده، در اثر تصادفی ناگهانی دچار نقص در پای خودش شده است، تروما و ضربه ی سنگینی را از نظر روحی تجربه می کند و شاید دوره هایی از افسردگی یا اضطراب را تجربه کند که مشاور توانبخشی در این مرحله میتواند خدمات مشاوره ای به او ارائه دهد.

4- توانبخشی شغلی معلولان: در  این زمینه تلاش می شود با به حداقل رساندن اثرات عارضه بر فرد، با آموزش مهارت هایی خاص او را برای پذیرفتن فعالیت اقتصادی رضایت بخش آماده کنیم.

5- مشاوره با معتادان: همانطور که در زمان حاضر اصول خاصی بر روند درمان بیماران دچار سوء مصرف مواد مخدر حاکم هست، درمان های مثلثی بر روی این بیماران صورت می پذیرد. حضور و همکاری روانپزشک، روانشناس و خانواده بیمار اثر بخشی درمان را بالا می برد. در این مورد، درمان های رفتاری و شناختی معمولا اثر بخشی بیشتری از خود نشان می دهند.

6- مشاوره با سالمندان: در این درس به متغیر هایی که زندگی سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد پرداخته می شود، مثل: درد بدنی، فقدان ها، افسردگی، اضطراب، تنهایی، روابط عاطفی و...

فارغ التحصیلان رشته مشاوره توانبخشی در سازمانهای بسیاری می توانند خدمات مشاوره ای ارائه دهند که برخی از آنها عبارتند از : کلیه مراکز بیمارستانی به خصوص مراکز بیماری های صعب العلاج ، هلال احمر، سازمان زندانها، مراکز مشاوره پلیس و نیروی انتظامی، دادگاه های اطفال ،  مراکز دادگاهی برای کمک روان شناختی به بزهکاران، مراکز اصلاح و بازپروری بزهکاران، مراکز پیشگیری از جرایم مربوط به قوه قضاییه، مراکز باز پروری معتادان، مراکز سالمندان، مراکز نگهداری از معلولان جسمی حرکتی، مدارس کودکان آهسته گام و...

 

برنامه درسی(سرفصل) کارشناسی ارشد مشاوره توانبخشی و تعداد واحدها بدین شرح می باشد:

تعداد کل واحدها : 32 واحد

دروس مشترک : 14 واحد

دروس تخصصی : 18 واحد

پایان نامه : 4 واحد

 

 

دروس مشترک تمام گرایشهای کارشناسی ارشد رشته مشاوره

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

آمار استنباطی پیشرفته

2

روشهای تحقیق پیشرفته در علوم تربیتی و روان شناسی

3

نظریه های پیشرفته مشاوره و روان درمانی

3

هدایت و مشورت در اسلام

2

تمرین فنون مشاوره در آزمایشگاه

1

نظریه ها  و روشهای مشاوره گروهی

3

جمع

14 واحد

 

دروس تخصصس کارشناسی ارشد مشاوره توانبخشی

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

مشاوره بحران

2

مشاوره با معلولین جسمی و روانی

2

توانبخشی شغلی معلولان

2

مشاوره با معتادان

2

مشاوره با سالمندان

2

خانواده و توانبخشی

2

کارورزی در مشاوره توانبخشی

2

پایان نامه

4

جمع

18 واحد

 

 

دانشگاههایی (سراسری و آزاد) که در مقطع کارشناسی ارشد رشته مشاوره توانبخشی پذیرش دانشجو دارند در لیست زیر آورده شده است.

لیست دانشگاه های سراسری

 

دانشگاه رازی کرمانشاه

دانشگاه علامه طباطبایی تهران

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - تهران

دانشگاه محقق اردبیلی - اردبیل

دانشگاه پیام نور اصفهان

دانشگاه پیام نور سمنان

دانشگاه پیام نور قزوین

 

 

لیست دانشگاه های آزاد

دانشگاه آزاد واحد ارسنجان

دانشگاه آزاد واحد الکترونیکی

دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی

دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر

دانشگاه آزاد واحد رشت

دانشگاه آزاد واحد ساری

دانشگاه آزاد واحد قوچان

دانشگاه آزاد واحد مرودشت

 

رشته مشاوره توانبخشی در مقطع دکترا تحت عنوان کلی رشته مشاوره چه در دانشگاه سراسری و چه در دانشگاه آزاد پذیرش دانشجو دارد و فاقد گرایش دیگری می باشد. در واقع برای گرایش های مقطع دکترای رشته مشاوره فقط یک آزمون گرفته می شود ولی در نهایت موضوع رساله می تواند تعیین کننده نوع گرایش دانشجو باشد.

برنامه درسی (سرفصل) دکترای مشاوره و تعداد واحدها را از اینجا دانلود نمایید.

 دانشگاههایی (سراسری و آزاد) که در مقطع دکترای رشته مشاوره پذیرش دانشجو دارند در لیست زیر آورده شده است.

لیست دانشگاه های سراسری

 

دانشگاه الزهرا

دانشگاه خوارزمی

دانشگاه شهید چمران - اهواز

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه محقق اردبیلی

دانشگاه هرمزگان - بندرعباس

 

 

لیست دانشگاه های آزاد

دانشگاه آزاد واحد ایهر

دانشگاه آزاد واحد اصفهان (خوراسگان)

دانشگاه آزاد واحد اهواز

دانشگاه آزاد واحد بجنورد

دانشگاه آزاد واحد بروجرد

دانشگاه آزاد واحد تنکابن

دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی

دانشگاه آزاد واحد خمین

دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر

دانشگاه آزاد واحد رودهن

دانشگاه آزاد واحد سنندج

دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه

 

 

 

 

ترجمه تخصصی  توانبخشی  و مشکلات آن

مترجم های رشته  توانبخشی  شبکه مترجمین اشراق، به طور تخصصی به ترجمه متون می پردازند. شما دانشجویان می توانید ترجمه متون تخصصی خود را به دست مترجمان  شبکه مترجمین اشراق بسپارید تا از ترجمه ای روان و تخصصی بهره مند شوید. گروه مترجمان  توانبخشی  متشکل از فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشند که تجربه کافی در زمینه ترجمه متون  تخصصی را دارند و همچنین قادر هستند ترجمه متون  شما را با کیفیتی عالی انجام دهند.  به دلیل اینکه دروس تخصصی، گرایش های مختلفی دارند  لذا به منظور انجام ترجمه تخصصی تر متون، از مترجمین دانش آموخته گرایش های مختلف استفاده می کنیم. شما می توانید ترجمه متون   تخصصی  مربوط به کلیه گرایش های این رشته را به دست مترجمان ما بسپارید. ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی کلیه متون مربوط به رشته  توانبخشی  شامل، کتاب ها، پایان نامه ها، مقالات و سایر متون تخصصی این رشته  پذیرفته می شود. استفاده از مترجمان دانش آموخته  توانبخشی  باعث می گردد که حین ترجمه متون اصطلاحات این رشته به درستی به کار گرفته شود و در نهایت مقاله به طور کاملا تخصصی ترجمه گردد. همچنین آگاهی از موضوع ها و مطالب علمی این رشته باعث می شود که مترجم با درک مفهوم متن مورد نظر، اقدام به ترجمه آن نماید و نهایتا ترجمه به صورت مفهومی انجام گیرد و از ترجمه تحت اللفظی اجتناب شود. هدف ما ارائه خدمات مناسبی در زمینه ترجمه متون توانبخشی می باشد. امید است رضایت شما دانشجویان رشته  توانبخشی  را مترجمان شبکه مترجمین اشراق بتواند جلب کند.

 

خدمات شبکه مترجمین اشراق

امروزه ترجمه متون و کتابهای تخصصی ازاهمیت قابل توجهی برخوردار است که ترجمه متون تخصصی  توانبخشی از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین شبکه مترجمین اشراق به منظور کمک به جامعه فرهیختگان و در حالت کلی به جامعه دانشگاهی، مجموعه ای با متخصصین هر رشته دور هم گرد آورده تا به هدف خود که ترجمه با کیفیت هر چه تمام تر است، دست یابد. لذا متون و کتابهای  توانبخشی شما توسط فارغ التحصیلان این رشته و یا اشخاص مجرب و با سابقه قابل توجه، با کیفیت هر چه تمام تر (حتی قابل ارائه در سطح ISI,ISC) ترجمه و تقدیم می شود.  شایان ذکر است که متنهایی  که توسط اشخاص با تجربه ترجمه شود عاری از اشتباه خواهد بود بنابراین شبکه مترجمین اشراق بهترین گزینه برای شما خواهد بود. شبکه مترجمین اشراق به منظور کمک به شما فرهیختگان اپلیکیشن اندروید و همچنین ربات تلگرامی را در اختیار قرار داده است تا در مواقع نیاز از آنها استفاده نمایید.

 

مقالات مرتبط

ترجمه متون تخصصی مشاوره شغلی

ترجمه متون تخصصی روانشناسی

87 100 712
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق