برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی

1396/5/10 13:23:42
ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی

ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی

ترجمه:

ترجمه بیان یک مطلب به زبان و گویش دیگر است. در این عمل، تمامی حالات و ادها باید همانند متن مبدا به زبان مقصد انتقال پیدا کند. در برخی مواقع، نیاز است از ترجمه لغت به لغت پرهیز شود زیرا شاید متن یا جمله و یا عبارت حالت کنایه ای داشته باشد که در این گونه موارد باید از اصطلاح معادل زبان مقصد به جای ترجمه تمامی لغت بطور جداگانه پرهیز شود. معمولا ترجمه به زبانهای زنده دنیا صورت می گیرد  و در برخی مواقع نادر زبانهای محلی نیز ترجمه می شوند.

مواردی که ترجمه می شوند:

هر نوشته و یا هر متن صوتی و یا تصویری قابل ترجمه کردن هست فقط شخصی که ترجمه می کند به نوع ترجمه ای انجام می دهد باید اشراف داشته باشد. به عنوان مثال، مترجم متون تخصصی مقالات شاید نتواند فیلم و یا کاتالوگ ترجمه کند و بلعکس. ناگفته نماند که هر مترجمی فقط به یک یا چند زبان ممکن است مسلط باشد لذا به مترجم تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی نمی توان درخواست ترجمه به یک زبان دیگر را داشت. البنه برخی از مترجمین توانایی ترجمه به چندین زبان را دارند که در اینگونه مواقع می توان از آنها کمک گرفت.

مواردی که معمولا ترجمه می شوند؛ مقاله، کتاب، بروشور، فایلهای صوتی و تصویری، کاتالوگ، بروشور، و ترجمه همزمان و شفاهی را نام برد.

 

ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی

جهت ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی نیاز است که برخی موارد رعایت شود.

اول اینکه شخصی که به عنوان مترجم متن را دریافت می کند باید به زبان و ادبیات هر دو زبان مسلط باشد. در بهترین حالت می توان گفت که مترجم تحصیلات عالیه فارسی و انگلیسی را دار باشد ولی الزامی ندارد که حتما تحصیلات آکادمیک آنها را داشته باشد.

دوم اینکه به نحوه ترجمه و اصول و قواعد ترجمه آشنایی کافی داشته باشد. و فقط صرف بلد بودن زبانها نمی تواند مترجم خوبی برای مقالات فارسی به انگلیسی باشد.

سوم  مترجم به متن و یا متونی که تمایل به ترجمه دارد حتما باید اشراف داشته باشد. مقالات علمی فارسی به انگلیسی مباحث پیچیده ای را مطرح خواهند می کنند که اگر مترجم به آن علم تسط کافی نداشته باشد قادر به ترجمه متن با کیفیت عالی نخواهد بود.

چهارم: توانایی جستجوی لغات و اصطلاحات، استفاده از دیکشنری های معتبر یکی دیگر از مهارتهایی هست که هر مترجم باید جهت ترجمه باید داشته باشد. به عنوان مثال، درترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی لغات و ... ممکن است وجود داشته باشد که جدید هستند و یا مترجم تا به حال با آنها روبرو نشده است.

پنجم: توجه به متفاوت بودن دستور زبان و نگارش دو زبان خالی از لطف نخواهد بود. در زبان فارسی، جای فعل و فاعل و.. متفاوت از زبانهای دیگر (انگلیسی و غیره) است. که حتما حین ترجمه باید به اینگونه نکات توجه شود. در غیر اینصورت ترجمه ای که ارائه شده چندان از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد بود.

ششم: حین ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی توجه به زمان جملات حائز اهمیت است. جمله متن اصلی اگر گذشته باشد متن ترجمه نیز باید گذشته نوشته شود.

ترجمه مفاهیم نا آشنا  از فارسی به انگلیسی

حین ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی ممکن است به مفاهیمی ناآشنا و مرموز برخورد کنید. در اینگونه مواقع، جهت جلوگیری از اشتباه ترجمه کردن آن کلمات و عبارات و یا جمله ها، می توان ار یک کلمه قرض بگیرید؛ یک جایگزین فرهنگی برای آن انتخاب کنید و یا به عبارت دیگر معادل آنر را در زبان مقصد پیدا کنید؛ و یا از یک کلمه و یا عبارت توصیفی استفاده کنید.

سایتهایی که برای ترجمه فارسی به انگلیسی مقالات تخصصی می توان استفاده کرد:

دو نوع می توان مقالات تخصصی را از فارسی به انگلیسی ترجمه کرد.

یک نوع از آن استفاده از ترجمه انسانی است.

http://eshraghtranslators.com/

و نوع دوم ترجمه تخصصی مقالات فارسی به انگلیسی ترجمه ماشینی است که از سایتهای متفاوت می توان استفاده کرد. البته ترجمه ماشینی به هیچ وجه کیفیت ترجمه انسانی توسط یک فرد متخصصی را نخواهد داشت.

 

http://networktranslate.com

http://translate.google.com/

https://www.bing.com/translator

 

مقالات مرتبط

ترجمه

ترجمه ارزان و فوری

ترجمه آنلاین

 

93 100 669
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق