برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

متن

1396/5/16 13:47:47
متن

متن

براساس نظریه های ادبی، هر چیزی که قابل خواندن باشد اعم از کتاب ادبی، داستان، نوشته های روی لباس، دستوالعمل آشپزی و حتی تبلیغات شهر ها متن نامیده می شود.

یکسری از واقعیت ها که به عنوان نشانه و به منظور انتقال مفاهیم و معانی خاصی برای یک مخاطب بکار می رود، متن نامیده می شود. اساسا متن در یک بافت معین انتخاب و تنظیم می شود.

و نهایتا متن چیزی است که تاویل می شود؛ وچیزی که نوشته شده است را گفتار زنده تبدیل می کند. لذا بر این اساس می توان گفت که متن گفتمانی است که با نوشتن تثبیت می شود. این متن است که توسط نشانه هایی که دارد پیام آگاهی دهنده را به خواننده می دهد.

متن و ویژگی های آن:

اساسا واقعیت متن باید هم توسط خواص و هم توسط ادراک قابل درک باشد. بنابراین توسط خطوط، اشکال و ایما و اشاره ها، و یا توسط تصورات ذهنی قابل درک باشد. این واقعیتهای قابل درک و یا همان نشانه ها باید معنا دار باشند.و نحوه انتخاب و تنظیم آنها، طوری باشد که بتواند معنا و مفهوم خاصی را به شخص شنونده القا کند.

نکته قابل توجه اینست که منظور از متن فقط نوشته نیست. متن اظهار می شود، نوشته می شود، اندیشه می شود و حتی عمل می شود. بنابراین متنهای اثرهای هنری نیز از قاعده مستثنی نیستند. از آنجلمه می توان،  متن موسیقی، متن سینما و متن نقاشی را نام برد.

در حالت کلی به اثری که برای مخاطب پیامی داشته باشد متن نامیده می شود و می توان آنرا را تفسیر کرد. برخی ها معنا و مفهوم متن را در حیطه گسترده ای بیان می کنند از آن رو تاریخ، رویاها، اسطوره های دینی و ... را متن قلمداد می کنند.

آیا متن فقط محدود به کلام می شود؟

برخلاف تصور اشخاص، متن فقط به کلام ختم نمی شود. متن بستری است که فهم و تفسیر بر اساس آن صورت گیرد. لذا از انواع متن می توان، متن کلامی نظیر سخنرانی، نامه، کتاب، شعر، محاوره گفتاری، متن موسیقی، و حتی متون تصویری و سینمایی و رادیویی را نام برد. متون سینمایی  متون چندلایه هستند که از لایه‌های کلامی، تصویری (متحرک)، موسیقایی، و اصوات تشکیل شده است.

برخی از متنها حالت عمومی و برخی حالت تخصصی دارند. متنهای تخصصی معمولا گرایش های گوناگون  دارند. براساس فیلد های مورد مطالعه، متنی که نوشته می شود نیز متفاوت خواهد بود لذا متنی که نوشته می شود براساس موضوع متن خواهد بود.

متن و انواع آن

متن به سه دسته تقسیم می شود

نوشته ساده، ویکی متن و حالت متنی از جمله انواع متن بشمار می آیند.

نوشته ساده به متنی اطلاق می گردد که در آن از هیچ قالب استفاده نشود. و نیازمند پردازش برای خواند نباشد.

ویکی متن به متنی اطلاق می گردد که از نشانه ها برای نوشتن صفحات وب استفاده شود.

و متن ساده به متنی(Text mode) اطلاق میگردد که یکی از مدل های نمایش مانیتور است و به دلیل مصرف کردن حافظه کمتر سریعتر می توان صفحه نمایش را دستکاری کرد. این مدل برای استفاده های طولانی و حرفه ای به دلیل سادگی زیاد خسته کننده خواهد بود.

:References

https://en.wikipedia.org/wiki/Old_Texts

https://en.wikipedia.org/wiki/Text_messaging

مقالات مرتبط

ترجمه

ترجمه ارزان و فوری

ترجمه آنلاین

ترجمه انگلیسی به فارسی

آموزش ترجمه در گوگل - گوگل ترجمه

ترجمه متن

هزینه ترجمه

سفارش ترجمه

88 100 671
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق