بهترین راه یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی

1396/6/30 13:40:11
بهترین راه یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی

بهترین راه یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی نیازمند یادگیری لغات جدید است و متاسفانه یک راه قطعی و ثابت ندارد. و هر شخصی بسته به سبک یادگیری خود سعی می کند مطالب جدید را یاد بگیرد.

درست است که یادگیری لغت بعد از مواجه شدن با آن و چک کردن معنی آن از یک فرهنگ لغت آنلاین و یا آفلاین و یا توسط کتابهای صحافی شده به عنوان دیکشنری در بازار موجود هستند.

برخی افراد فقط با یکبار چک کردن لغت یادمی گیرند و برای همیشه می توانند از آن استفاده کنند. ولی برخی همهیشه دچار مشکل می شوند و به راحتی نمی توانند لغت جدید را یاد بگیرند و حتی نمی توانند به راحتی کلمه جدید را در جمله بکار ببرند.

شبکه مترجمین اشراق آموزشی رایگان برای تمامی زبان آموزان، بخصوص اشخاصی که تمایل به یادگیری زبان انگلیسی دارند ارئه می کند. لذا می توانید از سایت آموزش زبان انگلیسی بطور کاملا رایگان استفاده کنید. 

اگر یادگیری لغات جدید برای شما سخت است و با مشکل مواجه می شوید. بهتر است از روش های جدیدی استفاده کنید. در زیر 13 شیوه جدید یادگیری لغات را در زبان انگلیسی و یا برای مسلط شدن به هر زبانی می توانید مطالعه کنید.

سبک یادگیری خود را بشناسید!

چه نوع یادگیرنده ای هستید؟

بعضی افراد فقط با دیدن یاد می گیرند ولی برخی باید هم ببینند و هم بشوند. و برخی باید ببینند و تکرار کنند و یا بنویسند. تا لغات جدید را یاد بگیرند.

به عنوان مثال اگر شما لغات جدید را با نوشتن آنها را بهتر یاد می گیرید. سعی کنید یک راه سرگرم کننده برای آن پیدا کنید مثلا حل جدول و یا ... که نتیجه بخش باشد. و با نوشتن آنها را تبدیل به لغات فعال خود کنید. و یا اگر حالت یادگیری شما شنیداری است حتما سعی کنید به آهنگ ها و داستانهایی گوش دهید که این لغات در آن تکرار می شود.

آنچه مهم است اینست که سبک یادیگری خود را بشناسید که برطبق آن پیش بروید. ولی اگر تا به حال متوجه نشده اید که کدام روش،  و به چه طریقی بهتر و با سرعت می توانید یاد بگیرید سعی کنید تمامی روشهای ذکر شده را امتحان کنید. مطمئنا درباره توانایی های خود و نحوه یاد گیری خود اطلاعات خوبی کسب خواهید کرد.

 

سیزده روش خوب برای یادگیری لغات جدید در انگلیسی

یادداشت کردن لغات جدید

کلمات همه جا هستند. فقط نشستن و جستجوی لغات از دیکشنری تنها راه یادگیری لغات جدید نیستند. می توانید لغات جدید را با صحبت کردن با اشخاصی که زبان مادری شان انگلیسی هست یاد بگیرید. و یا با تماشای فیلمهای زبان اصلی لغت جدیدی را بشنوید. به منظور یادگیری لغات جدید، یک لیست از آنها را ایجاد کنید.

سعی کنید این لغات را در یک دفترچه قابل حمل و یا یک چیزی که بتونید همیشه همراه داشته باشید جمع آوری کنید.

زمانی که با کلمه ای روبروی شدید که معنی آنرا را نمی دانید. سریع آن را یادداشت کنید. سعی کنید این لغات را با فاصله بنویسید زیرا شاید بعدها بخواهید مطالبی در رابطه با آن لغت بنویسید. بعد زمانی که فرصت داشتید یا هر شب و یا هر هفته یکبار معنی آن کلمات را پیدا کنید. می توانید معانی لغات را به زبان و گویش رسمی کشور خود بنویسید و یا به زبان مادری و یا حتی به انگلیسی. فقط طوری باید نوشته شود که معنی آن کاملا مفهوم باشد. سعی کنید حالتهای مختلف یک لغت را هم بنویسید مثلا طریقه نوشتن آن وقتی فعل هست.. ویا اسم هست... صفت هست و غیره را لیست کنید

استفاده در مکالمه

فراموش کردن لغات جدید به سادگی اتفاق می افتد اگر آنها را یادداشت کنید و به تعداد آنها هر روز اضافه کنید. سعی کنید در طول روز از آنها در مکالمه خود استفاده کنید. هر چه قدر از آنها استفاده کنید بهتر و بیشتر در یادتان خواهد ماند. و مد نظر داشته باشید که بهتر است لغات را در آخر هر هفته مرور کنید. و در طول هفته نیز بهتر است که به آنها مراجعه کنید. سعی کنید بعد از چند مدت به اول برگردید و تمامی لغاتی را که نوشتید دوباره مرور کنید. تکرار لغات و استفاده آنها در مکالمه بهترین راه یادگیری لغات جدید است.

 

بازی با لغات

 یکی از راههای یادگیری لغات جدید بازی با لغات هست. بنابراین هیچ کس نمی توند بگوید که یادگیری همراه با بازی و سرگرمی امکان ندارد. بازی هایی مانند   Scrabble یا Vocabador از جمله بازی هایی هستند که کمک زیادی در یادگیری لغات جدید می توانند بکنند. البته تعداد زیادی بازی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای بالا بردن دایره لغات استفاده کنید. استفاده از بازی ها کمک شایانی برای یادگیری می کنند زیرا خسته کننده نخواهند بود. شما ممکن است خاطره خوبی از خندیدن دوستتان در مورد معنی کردن و یا تلفظ یک لغت جدید داشته باشید و به همان دلیل هم لغت هر گز از یادتان نرود. و یا اینکه خسته کننده نباشد.

 

تماشا کردن و یا گوش دادن

یکی دیگر از بهترین راههای  یادگیری لغات جدید گوش دادن و شنیدن مداوم آنها در جملات است. ولی وقتی با شخص صحبت می کنید این امکان وجود ندارد که شما لغات جدید را یادداشت کنید. بنابراین استفاده از یکسری ویدئو های تفریحی می توند به شما کمک کند که از زیرنویس آنها کنید و لغات را بنویسید و بعدا آنها را چک کنید. و یا اینکه در برخی از بازی های کامپیوتری و ... ممکن است با کلیک برروی لغت معانی دیگر را به شما بدهد. برخی مواقع با کلیک برروی لغات حتی تصویر آن لغت، یا تلفظ آن نیز و یک یا چند مثال برای چگونگی استفاده آن در جمله را نیز نشان می دهد. که در این موقع است که شما هم به لغت جدید اشراف پیدا می کنید و هم معنی و نحوه کاربرد آن را  یاد می گیرید.

هر قسمت از بازی کامپیوتری، شما را با یکسری لغات جدید اشنا می کند. بنابراین قبل از اینکه به بازی بعدی بروید سعی کنید آنها را مرور کنید. تکرار همیشه باعث یادگیری بهتر می شود . شاید لغاتی که در بازی قبل بود در این بخش به نحوه دیگری بکار بده شده است. بنابراین، هم نحوه کاربرد لغات در شرایط متفاوت را یاد می گیرید و هم همان لغت دوباره تکرار می شود.

می توانید برای خودتان دیکشنری و یا لیستی از لغات جدید را داشته باشید و آنها را بمرور تبدیل به لغات فعال خود کنید.

 

حفظ نکردن لغات به تنهایی

سعی کنید لغات را به تنهایی حفظ نکنید. لغات و معانی آنها در جملات بخصوص فرق نمی کند. بنابراین یادگیری لغات در جملات یکی از بهترین راهها ست. زیرا نه تنها لغت را یاد می گیرید بلکه نحوه بکاربردن آن را در مکالمه هم یاد می گیرید.

راه دیگر آن یادگیری آنها، مطالعه دسته جمعی هست. یعنی شما می توانید سه یا چهار لغت را در کنار هم قرار داده و به صورت دسته جمعی حفظ کنید.

مراجعه به وب سایتهای دیکشنری

سعی کنید از دیکشنری های آنلاین و وب سایتهای موجود استفاده کنید. درست است که برای چک کردن معنی لغت می توان از کتابهای دیکشنری استفاده کنید ولی برخی از وب سایتها امکانات دیگری علاوه بر معنی لغت را در اختیار کاربر قرار می دهند. به عنوان مثال برخی از دیکشنری های آنلاین می توانند بازی های متنوعی را در اختیار شما قرار بدهند تا بتوانید لغات جدید را تمرین کنید و یاد بگیرید. و یا مطالب و امکانات متنوع دیگری را در اختیار شما قرار می دهند. از آن جمله می توان Vocabulary.com و یا Dictionary.com و یا Learner’s dictionary از جمله دیکشنری های آنلاین خوب هستند که به هر زبان آموزی کمک می کند تا به خوبی زبان را یادبگیرید.

 

نوشتن بلاگ

خواندن بلاگها خیلی خوب است و حتما برای مسلط شدن به زبان و لغتت کمک می کند ولی نوشتن آن خیلی بهتر از آن جواب می دهد.

شما می توانید یک بلاگ درست کنید و در رابطه با هرچیزی که دوست دارید مطلب بنویسید و می تونید آنرا محدود کنید و فقط اشخاصی که خودتون می خواهید آنرا را بازدید کند.

زمانی که شما شروع به نوشتن کنید مطمئنا نیاز دارید که برای چک کردن چنیدن لغت به دیکشنری مراجعه کنید. و به طبع آن چندین مورد از آنها را به خاطر خواهید سپرد. نوشتن به شما مکم می کند تا نحوه استفاده لغات را در شرایط خاص یاد بگیرید.

شما می توانید در مواقع نیاز به سراغ دفترچه لغات خود بروید و معنی و نحوه استفاده آن را مرور کنید. که این امر باعث می شود آنها را دوباره ببنید و از آنها استفاده کنید.

سعی کنید بلاگ پست خود را دوستان و افرادی که زبان مادری انها انگلیسی هست به مشارکت بگذارید. و از آنها بخواهید تا نظر شون را در رابطه با وبلاگ بنویسند.

 

یادگیری اقسام لغات

در انگلیسی غالبا لغات به چندین قسمت تقسیم می شوند به عنوان مثال لغت دیکشنری، dictionary .. از یک لغت یویانی ditio  به معنی صحبت کردن، برگرفته شده است.

به  توجه به ریشه کلمه و با دانستن معنی این ریشه، شما می توانید لغتهایی را که با استفاده از این لغت ساخته شده است حدس بزنید. بنابراین یا یادگیری آنها را برای شما آسانتر می کند.

توسط یادگیری بخشهای تشکیل دهنده لغات، شما می توانید معنی چندین لغت را باهم یاد بگیرید. مثلا همانطور که پیشتر بیان شد به لغاتی که ریشه یکسان دارند و یا پسوند و پیشوند یکسان دارند معانی مشابهی به هم دارند که سرعت یادیگری لغات را زیاد می کند.

 

استفاده از لغات کتاب بخصوص

خواندن همیشه برای یادگیری کمک زیادی می کنند اما انچه می خوانید نیز باید مغزتان را درگیر کند به این معنی که لغات زیادی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشد. زیرا خواندن مطالب آسان کمکی به شما نخواهد کرد. ولی آنقدر هم سخت نباید باشد که در هر جمله مجبور شوید چندین لغت را جستجو کنید.

شما همچنین می توانید کتابی را مطالعه کنید که لغات بخصوصی را در آن جمع آوری کرده اند. به عنوان مثال کتابهایی موجود هستند که حدود ده هزار لغت جدید همراه با معانی آنها نوشته شده است. می توانید آنلاین و یا از کتابخانه ها خریداری کنید.

آزمون بدهید

بعد از یاد گرفتن یک تعداد لغت جدید و اینکه آموخته های خود را محک بزنید، می توانید پرسش و پاسخ (ازمون) لغات را طراحی کنید و از این طریق، آموخته های خود را محک بزنید. بنابراین خواهید دانست که آیا توانسته اید تعدادی از آنها را یاد بگیرید و یا اینکه نیاز هست دوباره آنها را مرور کنید  یا نه.  

فرهنگ زبان را یاد بگیرید

لهجه های متفاوتی از انگلیسی وجود دارد. مثلا لهجه آمریکایی با لهجه بریتیش متفاوت است ولی همه آن را یکی می دانند  در حالی که تفاوتهای ریز اما زیادی دارند. زمانی که می خواهید به مسافرت خارج از کشور بروید یا در یک کشوری برای کار بروید و یا برای اقامت دائم اقدام کنید، باید قبل از برنامه ریزی و سفر، حتما با فرهنگ آن کشور آشنا شوید و به لهجه ای که تکلم می کنند تسلط پیدا کنید. به عنوان مثال  اگر می خواهید به اروپا سفر کنید باید لهجه اروپایی را یاد بگیرید و اگر به آمریکا می خواهید سفر کنید به لهجه آمریکایی باید مسلط شوید. چون این دو باهم خیلی فرق دارند اگر چه در ظاهر هر دو انگلیسی هستند. و این را به خاطر داشته باشید که هر لغت جدیدی که یاد می گیرید سعی کنید مربوط به آن لهجه باشد.

 

گروهی یاد بگیرید.

مطالعه و یادگیری در کنار دیگران هم سرگرم کننده هست و هم سرعت یادگیری را بالا می برد. سعی کنید یک دوست از طریق اینترنت پیدا کنید که زبان مادری شان انگلیسی هست و یا در وب سایتهای دیگر افرادی را پیدا کنید که بتوانید گروهی باهم تمرین کنید. به این طریق همه بهتر یاد می گیرید و هم خسته کننده نخواهد بود. فیس بوک، و دیگر وب سایتها می توانند به شما کمک کند  اگر گروهی با افرادی که زبان یاد می گیرند مکالمه و یا مکاتبه کنید. سایتهای زیادی در اینترنت وجود دارد مخصوص زبان آموزان هست و همه می توانند رایگان از آنها جهت یادگیری استفاده کنند و همه در کنار همدیگر یاد بگیرند.

 

همیشه سوال بپرسید.

هرگز از سوال پرسیدن نترسید و یا خجالت نکشید.

اگر کسی که با شما صحبت می کند لغتی را استفاده کرد که معنی آنرا نمی دانستید حتما سوال کنید. که معنی این لغت چیست؟

اگر آنها بدانند که شما در حال یادگیری زبان هستید، حتما سعی خواهند کرد که کمکتون کنند.

سعی کنید سخت مطالعه کنید ولی راه سرگرم کننده ای برای آن پیدا کنید.

 

مقالات مرتبط

آموزش گام به گام انگلیسی

پیچیدگی های یادگیری زبان انگلیسی

روش برای یادگیری سریع زبان انگلیسی و سایر زبان ها

References

http://www.enhancemyvocabulary.com/improve-expand-vocabulary.html

http://esl.fis.edu/learners/advice/vocab.htm

http://www.fluentu.com/blog/english/best-way-to-learn-english-vocabulary/

http://www.fluentu.com/blog/english/best-way-to-learn-english-vocabulary/

 

95 100 649
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق