برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

انواع رفرنس دهی در مقاله

1396/7/13 10:02:42
انواع رفرنس دهی در مقاله

انواع رفرنس دهی در مقاله

رفرنسها یا ارجاعات اساسا اعتبار یک متن علمی پژوهشی تلقی می شوند. این ارجاعات هستند که دقت و صحت داده ها و استدالاها را ثابت می کنند. و همچنین نشان می دهد که از داده ها و اطلاعات آن منابع استفاده شده است. بنابراین از جمله موارد مهم یک متن یا مقاله علمی به شمار می آیند. زیرا به واسطه آنهاْ نحوه استفاده از تحقیق و پژوهش های دیگران به نمایش گذاشته می شود.

شایان توجه است که مقاله های علمی که اصول مقاله نویسی را رعایت کرده باشند بعد از ترجمه با کیفیت توسط مترجمین با تجربه و فرهیخته نظیر مترجمان شبکه مترجمین اشراق قابل ارائه در مجلات معتبر خواهند بود.

 

رفرنس دهی در مقالات

نحوه  فرنس دهی (ارجاعات) در متن

رفرنس دهی در متن نیز روش بخصوصی را می طلبد. بنابراین باید در نظر داشت که حین ارجاع دادن به این نکته توجه داشته باشیم که چه چیزی را باید ارجاع دهیم. و چه چیزی باید مستند گردد.

 

 موارد استناد آوردن:

امانتداری از موارد رفرنس دهی به شمار می آید. لذا باید تفکر ها و اندیشه های اشخاصی که قبلا در ان حوزه فعالیت داشته اند و در متن بکار گرفته شده است با ذکر ماخذ نشان داده شود.

همخوانی افکار و اندیشه های اشخاص دیگر نیز  باید با ذکر منبع مشخص شوند.

اگر از روشها و نظریه ها و یافته های اشخاص دیگر در متن مذکور بحث شود، منبع اصلی را جهت کسب اطلاعات بیشتر خواننده ذکر کنید. مراجعه  به متن مبدا به بهتر فهمیدن متن شما و همچنین کسب اطلاعات بیشتر کمک شایانی می کند.

هر عبارت و یا نقل قول و متنی که بصورت مستقیم در متن بکار می رود، متن مرجع آن مشخص شود.

شایان توجه است که اطلاعات عمومی که در متن مورد استفاده قرار می گیرند نیازی به مستند سازی نیستند. ارجاعات(رفرنس دهی) زمانی مورد توجه قرار می گیرند که خواننده نیاز به کسب اطلاعات بیشتردر آن مورد داشته باشد. و نویسنده نیازی به بیان کردن تمامی آن مطالب نمی بیند. و یا محقق به اصل اثر دسترسی نداشته باشد. لذا باید حتما مشخص شود که این مطلب ازیک منبع دست دوم برداشته شده است.

 

شبکه مترجمین اشراق

نحوه رفرنس دهی (ارجاع) در متن

زمانی که حین نوشتن مقاله مطلبی از یک مجله، کتاب، و غیره به صورت غیر مستقیم یا مستقیم آورده شود باید بعد از بازگو کردن مطلب حتما آنرا مستند کرد.

لازم به توضیح است که حین مستند سازی نیازی به نوشتن القابی نظیر، آقا، خانم، پروفسور، دکتر و ... نیست  مگر در مواقعی که این القاب جز اسم آن شخص باشد.

یک اثر، یک مولف

متن داخل پارانتز آورده می شود.  به ترتیب نام مولف، تاریخ انتشار، شماره صفحه آورده می شود. سپس نقطه گذاشته می شود.

یک اثر با بیش از یک مولف

اگر دو یا سه مولف برای تالیف باشد. نامشان به ترتیب ذکر شده در اثر به همراه سال انتشار و شماره صفحه می آید. اما اگر اثر بیش از سه مولف داشته باشد نام اولین مولف نوشته می شود و بعد عبارت و همکاران نوشته می شود و بعد سال انتشار و نهایتا شماره صفحه می آید.

 

آثار با نام سازمانها و نهادها

زمانی که اثری به نام انجمن، موسسات، شرکتها، ادارات منتشر می شود، حین  رفرنس دهی  به جای نام مولف، اسم شرکت  یا سازمان مستند می شود.

یک مولف و دو یا چند اثر

زمانی که به دو یا بیش از چند اثر اشاره می شود، همه آثار داخل پارانتز به ترتیب تاریخ انتشار قرار می گیرند. و اگر چندین اثر یک مولف در یک سال منتشر شده باشد آثار ایشان با حروف الفبا از هم متمایز می شوند.

زیرنویس یا پاورقی توضیحی

اگر اصطلاح و یا عبارتی نیاز به توضیح زیاد داشت معمولا سعی می شود تا در پاورقی توضیح داده شود تا انسجام متن از بین نرود. بنابراین نحوه نوشتن و یا توضیح در پاورقی بدین صورت است که روی عبارت در متن شماره ای قرار داده می شود سپس با ذکر همان شماره آنرا توضیح داده می شود. فقط به خاطر داشته باشید که نباید مطالب داخل متن دوباره تکرار شوند و فقط مطالب را توضیح مختصر داد. اما توضیحات باید روشن و کافی باشند.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود اینست که حین ترجمه متن، تمام پاورقی ها باید ترجمه شوند و اگر مطلبی را مترجم می خواهد حین ترجمه توضیح دهد می تواند آن را در پاورقی بیاورد ولی باید کلمه مترجم را بنویسد تا از بقیه مطالب جدا شود.

معادل ها:

کلمات زبانهای خارجی باید در متن به زبان فارسی نوشته شوند و اگر نیاز است که در متن باشد حالت نوشتاری آنها به زبان خارجی در پاورقی آورده شود. البته فقط اسامی و اصطلاحات آنگونه نوشته می شوند.

شایان ذکر است که حین پاورقی کردن و رفرنس دهی معادلها، باید توجه کرد که فقط یکبار آن عبارت در طول متن اگر چه مقاله، کتاب و... باشد استناد شود. و همچنین همه معادلها بصورت یکنواخت نوشته شوند. و اگر معادل دیگری از زبانهای مختلف وجود دارد حتما توضیحی در رابطه با آنها داده شود.

در بیان کردن اسم افراد، اول اسم بزرگ، بعد حرف اول اسم کوچک با حرف بزرگ نوشته می شود.

 

رفرنس دهی در منابع

حین نوشتن مقاله محقق از منابع و مراجعی استفاده می کند. که در پایان آن مقاله باید به ترتیب حروف الفبای فارسی، انگلیسی و یا عربی آورده شود. علت آن ایسنت که فهرست تمامی مراجع استفاده شده- که به آنها استناد شده است- به ترتیب ذکر شده نوشته شود.

 

هدف از نوشتن منابع:

احترام به حقوق دیگران و سایر نویسندگان و مولفان

سهولت دستیابی مراجع استفاده شده

نشان دادن تلاش محقق و پژوهشگر و اینکه محقق به چه میزان در بررسی ها و تحقیق جهت ارائه متن خوب تلاش کرده است.

 

نحوه بیان کردن منبع

نام مولف یا مولفان

تاریخ انتشار

عنوان اثر

نام شهر

نام ناشر

انواع مقالات علمی پژوهشی

منابع و رفرنس دهی کتاب

تمامی اطلاعات  مهم و ضروری که در بالا به آنها اشاره شد در ارجاع کتاب با یک مولف ذکر می شود. در صورتی که اثر تجدید چاپ شده باشد بعد از بیان کردن عنوان کتاب، شماره چاپ آن بیان می شود.

در زبان انگلیسی برای رفرنس دهی چاپ جدیدی که ویرایش شده است، با علامت ای دی همراه با شماره آن در داخل پارانتز بیان ذکر می شود. و در ارجاع منبع های دو مولفه و یا بیشتر، اسامی مولفان به ترتیب نام ذکر شده در کتاب، ذکر می شود. بین نام و نام خانوادگی آنها ویرگول و بین اسامی مولفان نقطه ویرگول می آید.

برای معرفی کتابهایی که ترجمه شده اند، بعد از بیان کردن نام مولف و تاریخ، نام مترجم و تاریخ انتشار ترجمه ذکر می شود. و برای نوشته هایی که تاریخ نشر آنها مشخص نیست داخل پارانتز علامت سوال را به جای نام  شخص ذکر می کنند.

اگر کتابی با نام سازمانی چاپ شده است به جای نام محقق، نام نویسنده ذکر می شود.

گاهی ممکن است که کتابهایی، مجموعه مقالاتی باشد که توسط اشخاص دیگری نوشته شده اند و یا کتابی است که توسط مولف ویراستاری شده است.

 

رفرنس دهی منابع اینترنتی

نقل از منابع اینترنتی از جمله منابع ارجاعی است که اخیرا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. و نحوه بیان کردن آن (عسگری،1988 ،ترجمه مقصودی ،1390)

ارجاعات کنفرانسها، سمینارها و گزارش ها

و برای همایش های بین المللی نقش بهداشت و روان  در دین (1390).

چکیده مقالات بین المللی نقش دین در بهداشت و روان، تهران: دانشگاه علوم پزشکی ایران

برای ارائه گزارش ها و همایش ها باید به شکل زیر عمل کرد.

(مقصودی، 1364، 17ص)

 

 

رفرنس دهی  فرهنگنامه و دائره المعارف در منابع

در این نوع، اول نام سرپرست آورده شده و بعد اطلاعات ضروری همانند کتاب به ترتیب آورده می شود.

 

 رفرنس دهی از یک روزنامه در مراجع ذکر شده

برای بیان کردن مقاله‏هايي كه در روزنامه ها و خبرنامه ها  به چاپ رسیده، يا نقل قول هایی  كه از متن سخنراني افراد در يک روزنامه آورده مي‏شود، مانند رفرنس دهی  مقاله در مجله، تمام اطلاعات ضروری ذکر شده و بعد سال انتشار، روز و ماه، نام روزنامه و شماره صفحه را بیان می شود.

 

منابع و ارجاع پایان نامه و رساله

در رفرنس دهی  پایان نامه و رساله، بعد از عنوان، بايد بیان شود كه آن منبع رساله دكترا یا پايان‏نامه كارشناسي ارشد و به صورت چاپ نشده است؛ و بعد بايد نام دانشگاهي را كه ملف در آن فارغ‏التحصيل شده‏است ذکر شود.

 

مقالات مرتبط

فرمت مقاله ISI

ساختار مقاله برای مجلات ISI

مقاله علمی چند صفحه است؟

انواع مقاله علمی

 

:References

http://nob.cs.ucdavis.edu/classes/ecs015-2007-02/paper/citations.html

http://abacus.bates.edu/~ganderso/biology/resources/writing/HTWcitations.html

https://www.skillsyouneed.com/learn/academic-referencing.html

 

92 100 696
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق