برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ساختار یک مقاله

1396/8/15 13:25:31
ساختار یک مقاله

ساختار یک مقاله

ساختار یک مقاله بنا بر نوع آن متغیر است. طبیعتاً آنچه در نوشته حاضر با عنوان مقاله از آن یاد میکنیم مقاله علمی تحقیقی است که مورد نیاز محققین و نیز دانشجویات تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور است. پیش از پرداختن به ساختار مقاله بهتر است چند کلامی درباره مراحل پژوهش صحبت کنیم. مراحل انجام پژوهش علمی که منجر به تولید مقاله علمی میشود عبارت است از:  مسأله‏يابي و طرح تحقيق،  اجراي تحقيق: گردآوري اطلاعات، ارزيابي و پردازش و نتيجه‏گيري، و تدوين گزارش در قالب­هاي كتاب، پايان­نامه يا مقاله علمي. از میان این محصولات نهائی که از دل تحقیق در می آید ما به مقاله علمی می­پردازیم.

یک مقاله علمی باید مسبوق به یک طرح پژوهشی دقیق باشد. طرح پژوهشی همان نقشه راه یا به تعبیر انگلیسی road map پژوهشگر است و بر اساس آن پژوهشگر اقدام به انجام تحقیق می کند. بعد از تهیه این نقشه راه محقق باید ساختار مقاله را پی ریزی نماید این ساختار در یک نگاه کلی متشکل از این مؤلفه هاست: عنوان مقاله، چكيده، كليد واژه، مقدمه، بدنه یا متن، نتيجه،  منابع و مأخذ. هر کدام از این مؤلفه های هفت گانه نقشی خاص را در ساختار کلی مقاله ایفا می کنند و باید مد نظر قرار بگیرند. از این نکته هم نباید غافل بود که این اجزاء بنا بر نوع پژوهش و زمینه تحقیقی هویت خاصی پیدا می کنند.

ساختار یک مقاله

بخش اول ساختار یک مقاله همانا چکیده است. چکیده عبارت است از نوشته ای کوتاه معمولاً 150 الی 300 کلمه شامل بيان مسأله، دلايل نگارش و بيان مشكلي است كه در مقاله مورد توجه قرار گرفته و نظرهاي مختلف پيرامون آن بررسي شده و ادله­ و شواهد كافي در همان راستا بررسي و نتايج علمي بدست آمده را باز مي­نمايد و بايد از زبان خود پژوهشگر (ونه نقل‏قول) به صورت فعل ماضي آورده شود. در چكيده بهتر است كلمات كليدي هم بيايد. چكيده غير از فهرست يا مقدمه است و جزئي از محتواي مقاله و اجمالي از مطالب تفصيلي آن است و از طريق مطالعه فهرست مطالب، مقدمه و نتايج نوشته مي­شود. در چكيده لازم نيست به منابع و مآخذ، ارجاعي انجام شود و از بيان خطابي، مثال و توضيح مفاهيم پرهيز مي­شود، براي مهارت افزايي در اين رابطه، بهتر است چكيده مقالات مهم مطالعه و مرور شود تا الگويي فرا راه محققان باشد. چكيده در حقيقت، بخشی جامع و مستقل از اصل گزارش است، پس نبايد پيش از گزارش پژوهش تهيه شود.

کلید واژه ها بعد از چکیده دومین مؤلفه ساختار یک مقاله را تشکیل می­دهند. حال پرسش این است که کلید واژه چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که کلید واژه ها عبارتند از كلماتي برآمده از متن و مرتبط با موضوع اصلي مقاله كه خواننده با مطالعه آنها، به محتواي اصلي پژوهش پي مي­برد. در حقيقت، كليدواژه­ها، در حكم موضوعات جزئي مقاله هستند و اندكي پس از چكيده مي­آيند. واژگان كليدي به خواننده كمك مي­كند تا پس از خواندن چكيده و آشنايي اجمالي با روند تحقيق، بفهمد چه مفاهيم و موضوعاتي در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته است.

ترجمه مقاله علمی

مقدمه مقاله بخشی دیگر از ساختار مقاله است که باید در تدوین آن دقت لازم را به عمل آورد. يك مقدمه خوب شامل: توضيح درباره پيشينه تحقيق، ضرورت­ها، روش، ساختار، منطق حاكم بر فصول است و اينكه چرا اين تحقيق ادامه منطقي گزارش­هاي پيشين است. مقدمه نبايد مفصل و طولاني باشد. بهتر است حداكثر دو صفحه يا يك ششم كل مقاله باشد. سير نگارش مقدمه از مطالب عام به خاص است، از جنبه­هاي كلي شروع مي­شود و رفته‏رفته به بخش­هاي تخصصي­تر مي­پردازد. محقق بايد پرسش­هاي پژوهش خود را به صورت استفهامي بيان كرده و به تعريف متغيرهاي تحقيق به صورت عملياتي بپردازد.

بدنه اصلی مقاله یا main body اصلی ترین استدلالات و مباحث مقاله را شامل می شود. تعيين محورهاي داخلي در بدنه مقاله، ارتباط و انسجام منطقي بين قسمت­هاي مختلف را تقويت مي­نمايد در تعيين عناوين داخلي مقاله مي­توان از سئوالات فرعي كمك گرفت و هر كدام از عنوان­های داخلي مي­تواند پاسخ به يك سئوال فرعي باشد. در صورت نياز مي­توان عنوان­هاي داخلي را به موضوعات عناوين جزئي­تر تبديل كرد و به سئوالات ريزتر و ساده­تر كه پاسخ آنها، تنها به چند پاراگراف نياز دارد، رسيد. حجم مقاله نيز به نوع مجله و سفارش‏دهنده آن، بستگي دارد امّا بهترين مقاله، نوشتاري است كه با كمترين كلمات، بيشترين محتواي علمي را توليد و به حل مسأله­اي بيانجامد. جمله­هاي ساده، گويا و صحيح از ضروريات يك متن علمي است. اگر جملاتي از متن مقاله به لحاظ دستوري يا علمي استوار نباشد تأثير ناخوشايندي بر مخاطب و اعتماد او گذارده و كل مقاله را زير سوال مي­برد. پس تنها مهارت در جمله سازي و عبارت‏پردازي براي توليد يك مقاله علمي كافي نيست بلكه بايد چينش صحيح جملات و تركيب درست آنها را آموخت، گام نخست در اين ميسر، نگارش پاراگرف­هاي استاندارد است.

ترجمه تخصصی

نتیجه یا بخش نهائی مقاله یافته های تحقیق را به خوانندگان ارائه می دهد و بر اساس بدنه اصلی و با توجه به مؤلفه های دیگر مقاله صورت می گیرد. اين قسمت توصيف مختصر و مفيدي از آنچه بدست آمده ارايه مي­شود. در حقيقت بايد مشخص شود كه مقاله به روشن شدن مسئله چه كمكي كرده است، بنابراين دستاوردها و حاصل پژوهش، بدون بيان ادله و شواهد در بخش پاياني بيان مي‏شود. نتيجه برخلاف چكيده متضمن تعريف و بيان مسأله، ضرورت تحقيق، ذكر ادله و ديدگاه­هاي رقيب نيست. نتيجه نشان مي‏دهد كه مقاله حاضر چه نوآورري­هايي داشته و چه مشكلي را حل نموده است (بر حسب اهميت آنها، روش متداول بيان نتايج آن است كه ابتدا مهم­ترين و سپس يافته­هاي كم اهميت ­تر ارائه مي­شود.

بخش منابع references که بخش پایانی مقاله است مشتمل بر مراجعی است که در سطح مقاله مورد استفاده قرار گرفته شده­اند. اعتبار علمي مقاله به مستند و مستدل بودن آن است، ارائه فهرست كاملي از مراجع مقاله با رعايت اصل امانت‏داري و اخلاق پژوهشي مورد انتظار است. البته سبك­هاي استناددهی در كتاب­ها و مقالات متنوع است. معمولاً «راهنماي نويسندگان» در مجله يا جشنواره علمي در عمل به چگونگي ارجاعات پيروي مي­شود. همان طور که مشاهده می شود ساختار مقاله علمی دارای یک منطق درونی است که اگر ما این منطق را یاد بگیریم به راحتی می توانیم به نگارش مقاله علمی اقدام بکنیم.

 

References

https://www.askscientific.com/structure-of-a-scientific-paper-made-easy/

https://www.jstor.org/stable/188275?seq=1#page_scan_tab_contents

http://biology.kenyon.edu/Bio_InfoLit/how/page2.html

 

 

97 100 716
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق