برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

فرمت مقاله علمی پژوهشی

1396/8/15 13:53:11
فرمت مقاله علمی پژوهشی

فرمت مقاله علمی پژوهشی

فرمت مقاله علمی پژوهشی اساساً در کل دنیا یکسان است و اصولی وجود دارد که باید برای دریافت درجه علمی پژوهشی هر مقاله ای آن را رعایت کند. مقاله علمی پژوهشی  در زبان انگلیسی به peer reviewed paper مشهور است. لطف peer reviewed یعنی به دقت مورد بررسی قرار گرفته یعنی این که کسی که به عنوان reviewer یا داور مقاله این نوشته را بازبینی می کند به از صدر یعنی ابسترکت، مقدمه، طرح سؤال، فرضیات، بحث و نتیجه گیری همه این قسمت ها را مورد بررسی قرار داده و از صحت منابع به کار رفته اطمینان کامل دارد. ما تمام این اِلِمان ها را تک به تک در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد تا روشن شود که فرمت مقاله علمی پژوهشی چگونه باید باشد.

مقاله علمی پژوهشی باید توسط فرد یا گروهی از افراد به نگارش درآید که تخصص لازم را در حوزه مورد نظرشان داشته باشند. یعنی به درجه ای از علم در حوزه پژوهشی رسیده باشند که بتوانند حرف تازه ای در زمینه تحقیقی خود ارائه دهند. به نظر می رسد در بسیاری موارد این شرط اساسی مورد نظر واقع نمی شود و حتی در برخی موارد مشاهده شده است که دانشجوی لیسانس اقدام به انتشار مقاله علمی پژوهشی در کشور می کند و همین مسأله می تواند ضربات سنگینی به رشد و پیشرفت علمی کشور وارد کند.

فرمت مقاله علمی پژوهشی

يک پژوهشگر تازه کار ممکن است تصور کند يک موضوع با اهميت در زمينه مديريت يا موارد ديگري از اين دست يک موضوع بسيار علمي و قابل توجه است. بنابراين مطالعات گسترده در اين زمينه و استفاده از چندين و چند منبع داخلي و خارج، تلخيص، مقايسه و ارزيابي و نتيجه گيري از اين منابع يک پژوهش کامل و جديد را شکل مي دهد اما اين بزرگترين اشتباهي است که براي نگارش يک مقاله علمي-پژوهشي بدان دچار مي شويد. انتخاب يک موضوع بزرگ و گسترده از عهده يک مقاله خارج است و انتخاب يک موضوع گسترده براي يک مقاله اشتباه است. پژوهش علمي را با روش صحيح پژوهش مي شناسند و بخاطر داشته باشيد هميشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است. بهترين موضوع اگر با روش صحيح مورد پژوهش قرار نگيرد و با روش صحيح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمي است.

 

بخش اول مقاله علمی پژوهشی چکیده است. یک چکیده معتبر دارای این موارد باید باشد: صفحه اول به ترتيب شامل عنوان، نام مولف يا مولفين، چکيده و واژگان کليدي است. عنوان را در خط اول درج کنيد. معمولاً عنوان را با يک فونت Bold و اندازه بزرگتر از ساير فونت هاي متن مي نويسند. نام نويسنده را با يک پاورقي همراه کنيد. در پاورقي بايد آدرس الکترونيک نويسنده ذکر شود تا خوانندگان مقاله در صورت نياز بتوانند با نويسنده ارتباط برقرار کنند. نوشتن سمت يا ويژگيهاي بارز علمي نويسنده در پاورقي نيز مرسوم است. چکيده يا Abstract در هشت تا ده خط که معمولا در دو پاراگراف تهيه مي شود بايد بيانگر سير کاملي از مقاله باشد. واژکان کليدي يا KeyWords سه تا شش کلمه اصلي مورد استفاده در مقاله اصلي است و معمولا به صورت Italic نوشته مي شود.

بخش دوم مقاله علمی پژوهشی مقدمه introduction نام دارد. بهتر است مقدمه در يک صفحه تهيه شود. در پاراگراف اول مقدمه ابتدا به شرح و بيان مساله پژوهش بپردازيد. در پاراگراف دوم اهيمت و ارزش موضوع را شرح دهيد. در پارارگراف سوم اهداف خود را توضيح دهيد. در نهايت در پاراگراف آخر توضيح دهيد خواننده در مقاله با چه موضوعاتي مواجه خواهد شد اما نتيجه گيري از مباحث به عمل نياوريد.

بخش بعدی مقاله علمی پژوهشی ادبیات پژوهش یا literature review است. در برخی موارد به این قسمت لفظ پیشینه background اطلاق می شود. در اين بخش براساس مطالعات گذشته، مباني نظري پژوهش بيان مي شود. منظور از مباني نظري ارائه تعاريف و مفاهيم بکار رفته در پژوهش به صورت روشن است و بايد براساس مطالعات معتبر قبلي صورت گيرد. در بخش دوم ادبيات پژوهش به ارائه مطالعات مشابه که قبلاً توسط پژوهشگران ديگر صورت گرفته پرداخته مي شود. نظر به تاکيد جوامع علمي بر اطلاعات دست اول در حال حاضر بسيار مقاله ها از ارائه ادبيات پژوهش به صورت مستقل پرهيز مي کنند و تنها به ارائه کلياتي از پژوهش انجام گرفته پيشين در بخش مقدمه اکتفا مي شود.

ترجمه مقاله تخصصی

بخش سوم مربوط به روش شناسی methodology  یا method است. در این قسمت بحث بر سر این است که آیا پژوهش از نوع کیفی است یا کمی از کدام روش ها جهت انجام پژوهش استفاده شده است. همچنين نحوه گردآوري داده ها بيان مي شود. معمولا پژوهش هاي علمي از روش هاي مطالعه ميداني و کتابخانه اي براي گردآوري داده ها و اطلاعات استفاده مي کنند. همينطور جامعه آماري و در صورت لزوم نمونه آماري معرفي مي شوند. سپس گزاره هاي پژوهش ( فرضيه ها يا سوالات ) ارائه مي گردد. همچنين آزمونهاي آماري مورد استفاده و نرم افزار تجزيه و تحليل داده ها نيز معرفي مي شود.

بخش چهارم مقاله علمی پژوهشی مربوط است به data analysis یا همان تحلیل داده ها. براساس داده هاي بدست آمده و با توجه به روشهاي آماري مناسب به تجزيه و تحليل داده ها و ازمون فرضيه هاي پژوهش پرداخته مي شود. معمولا براي افزايش دقت محاسبات نرم افزارهاي آماري مانند SPSS بکار گرفته مي شود. اين تحليل اساس يک پژوهش علمي است. البته دیتا همیشه کمی نیست و در برخی موارد بحث کیفی است. طبیعتاً در چنین مواردی این نوع داده ها باید با روش های خاص خودش تحلیل و بررسی شود.

بخش پنجم با عنوان نتیجه گیری و تلخیص یا conclusion و در برخی موارد final remarks است. هر مقاله بايد بايد با خلاصه و نتيجه گيري دقيق و صحيحي از گامها و دستاوردهاي پژوهش همراه باشد. بعضي مواقع خلاصه را همراه با بيان محدوديت ها و پيشنهادهائي براي محققين ديگر همراه مي کنند.

بخش نهائی مقاله به مراجع و مآخذ یا references or sources اختصاص دارد. در اینجا باید منابع و مراجع مورد استفاده واقع شده در متن مقاله علمی پژوهشی به صورت منظم ارائه شود. هر مجله يا کنفرانس استاندارهاي خود را درنحوه درج منابع دارد. يک روش استانداررد براي درج منبع روش APA است. اين واژه مخفف عبارت American Psychological Association است که توسط انجمن روانشناسي آمريکا ارائه شد. براساس اين روش براي ارجاع يک بخش از متن به منبع آن از ( نام نويسنده، سال : شماره صفحه ) استفاده مي شود براي نمونه (حبيبي، 1389 : 56). سپس در صفحه فهرست منابع و مآخذ به روش زير عمل مي شود:- اگر کتاب باشد: نام خانوادگي، نام (سال)، نام کتاب، محل نشر: ناشر - اگر مقاله باشد: نام خانوادگي، نام (سال)، نام مقاله، نام نشريه، شماره نشريه، شماره صفحات.  

 

References

http://www.phd2published.com/2012/05/09/how-to-write-a-peer-review-for-an-academic-journal-six-steps-from-start-to-finish-by-tanya-golash-boza/

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1890/0012-9623-92.4.376/pdf

https://www.peerageofscience.org/review/review-examples/

93 100 721
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق