برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه روسی به فارسی و فارسی به روسی

ترجمه روسی به فارسی و فارسی به روسی

زبان روسی

زبان روسی زبان رسمی دولت روسیه و زبان فرهنگ آن کشور است. زبان روسی همراه با زبان اکراینی وزبان بلاروسی شاخه ی شرقی خانواده زبان های اسلاوی را تشکیل می دهد. روسی نخستین زبانی است که بیشتر مردم کشور روسیه را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین به عنوان  زبان دوم در جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی استفاده می شد.زبان روسی در نیمه دوم قرن بیستم بطور گسترده در کشور های در قلمرو نفوذ شوروی خصوصا در اروپای شرقی آموخته شد .

لحجه های زبان روسی به دو بخش گروه شمالی ( جریان یافته از شهر سنت پطرزبورگ به طرف شرق در سراسر سیبری) ، گروه جنوبی (در بیشتر بخش های مرکزی و جنوبی روسیه ) تقسیم می شود . ادبیات معاصر روسیه با داشتن سیستم صامت لحجه ی شمالی ومصوت لحجه ی جنوبی  طبق لحجه ی اصلی مسکو است .با این حال تفاوت ها بین این سه لحجه در مقایسه با تفاوت بین  لحجه های بیشتر زبان های اروپایی ناچیز است .از 150میلیون نفر در اتحادییه روسیه ، زبان مادری حدود 125 میلیون نفر روسی است .همراه با دیگر اعضای ملت ها که با روانی و فصاحت متفاوتی این زبان را صحبت میکنند حدود 30میلیون روسی در دولت های جدید مستقل  که بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند به زبان روسی  صحبت میکنند . کشور اوکراین با 12 میلیون ،قزاقفستان با 8 میلیون،  بلاروس با 1.5 میلیون  ، اوزبکستان با یک میلیون ،لاتویا با یک میلیون، قرقیزستان با یک میلیون، مالدوا با600,000 هزار نفر آذربایجان با 500,000 نفر ، ترکمنستان با 400,000 نفر ، جمهوری لیتوانی با 350,000 نفر وکشور ارمنستان با 50,000 هزار نفر متکلم از زبان روسی استفاده می کنند.  آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که 250,000هزار نفر در ایالات متحده و 40,000 هزار نفر در کانادا به زبان روسی صحبت می کنند .

 ظهور اتحاد جماهیر شوروی بعنوان ابر قدرت برتر در دوره ی بعد از جنگ همراه با موفقیت های شکوهمند در عرصه ی علم و تکنولوژی در سال های اخیر علاقه به یادگیری زبان روسی را بطور چشمگیری افزایش داده است .

زبان روسی به عنوان یک زبان بین المللی  

زبان روسی یکی اززبان های رسمی [1]سازمان ملل ، سازمان بین المللی انرژی اتمی ، سازمان بهداشت جهانی ، سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ،یونسکو ،سازمان جهانی مالکیت معنوی ، اتحادییه بین اللملی مخابرات ،سازمان جهانی هواشناسی ،سازمان غذا و کشاورزی ،صندوق بین المللی توسعه کشاورزی ، دادگاه جنایی بین المللی ،صندوق بین المللی پول ،کمیته بین المللی المپیک ، اتحادییه پستی جهان ، بانک جهانی ، کشور های مستقل مشترک المنافع ،سازمان امنیت و همکاری در اروپا ، سازمان همکاری شانگهای ، جامعه ی اقتصادی اوراسیا ، سازمان پیمان امنیت جمعی ، دبیرخانه پیمان قطب جنوب ، سازمان بین المللی استانداردسازی ، سازمان گوام برای دموکراسی و توسعه اقتصادی و المپیاد جهانی ریاضی است

زبان روسی یکی از دو زبان رسمی  ایستگاه فضایی ببین المللی- ناسا است  فضا نوردانی که در کنار فضانوردان روسی خدمت می کنند معمولا دوره های زبان روسی را می گذرانند . این روال به ماموریت آپولو-سایوز برمی گردد . که اولین بار در سال 1975 پرواز کرد .

در مارس 2013 اعلام شد هم اکنون زبان روسی بعد از انگلیسی دومین زبانی است که در اینترنت بیشتراستفاده می شود .کاربران اینترنتی  در 5.9 درصد از تمامی سایت ها کمی جلوتر از آلمانی و پایین تر از زبان انگلیسی(54.7 درصد )  از زبان روسی استفاده می کنند.روسی نه تنهادر 89.8 درصد در سایت هایی با دامین .ruاستفده می شود بلکه 88.7 درصد از سایت هایی با دامین .su ( دامین اتحاد جماهیر شوروی سابق ) از زبان روسی استفاده می کنند. 

همچنین سایت های کشور های اتحادییه شوروی سابق در سطح بالایی از زبان روسی استفاده میکنند : 79 درصد در کشور اکراین 86.9 درصد در کشور بلاروس ، 84 درصد درکشور قزاقستان  79.6 درصد در کشور ازبکستان ، 75.9 در کشور قرقیزستان و 81.8 درصد در کشور تاجیکستان . با این حال زبان روسی ششمین زبانی است که بعد از زبان های انگلیسی ، چینی ، فرانسوی ، آلمانی و ژاپنی در بین 1000 سایت برتر، بیشتر استفاده شده است .

زبان روسی یکی از زیباترین زبان های جهان است . روسی یک زبان گویاست ، اقیانوس پهناوری از واژه ها به شما این امکان را میدهد چیزی به سادگی خودکار را با هزار واژه توصیف کنید. این اجازه را می هد که بی نقص در ذهنتان تصویرسازی کنید. مثل هر چیزی در زندگی ،شما باید از ساده شروع کنید ودر این مورد برای درک معنی و مفهوم اصلی واژه ها و جمله ها نیازه شما با دستورزبان روسی شروع کنید. وقتی شما آموختن زبان روسی را شروع میکنید به خاطرسپردن این همه قانون ، باورنکردنی به نظر می رسد. به این خاطر روزی که شما قادر به خواندن پوشکین ، داستایوسکی و خیلی از نویسنده های دیگر روسی شدید،مثل یک پاداش خواهد بود .

همانطوریکه می دانیم ، دستورزبان مجموعه ای از قانون ها و دستورالعمل ها است که به منظوراستفاده ی درست از زبان تعرف شده است . که آشنایی با دستور زبان روسی، برای یادگیرندگان زبان روسی مفید خواهد بود و به سوال های شما پاسخ خواهد داد .

در زیر از قسمت های مختلف حرف صحبت شده است که حرف در زبان روسی به بخش های  فعل ، اسم ، ضمیرها ، صفت ها و قید ها تقسیم می شود .

ضمیر ها

ضمیر ها براساس حالت دستوری ، جنسیت ، شخص ، مفرد، جمع طبقه بندی می شود . در زبان روسی گروه های مختلف ضمیر مانند  ضمیرهای شخصی ، ضمیر های ملکی ، ضمیر های پرسشی ، ضمیر های اشاره ، و … وجود دارد .

اسم ها

اسم ها در زبان روسی یا جاندار یا بی جان است . شش حالت دستوری در زبان روسی وجود دارد (فاعلی ، حالت اضافه ، حالت مفعول با واسطه ، حالت مفعولی ،حالت ابزاری ،حالت حرف اضافه [2])وجود دارد و جمع و مفرد  سه جنس مذکر ،مونث و جنس خنثی  است .

صفت ها

صفت ها در زبان روسی مانند زبان انگلیسی  اسم ها را توصیف می کنند . جنسیتی که به کار برده می شود به جنسیت اسم خاصی(ضمیر) که توصیف می کنید ، بستگی دارد همچنین صفت ها در روسی به سه حالت تفضیلی ، عالی و ساده  هستند .

فعل

 در رابطه با فعل ها در زبان روسی چندین قانون وجود دارد . در اینجا به نکات اصلی تاکید می شود . فعل ها در روسی وجه استمراری و وجه پایان نما دارند .در زبان روسی سه زمان آینده، گذشته و حال وجود دارد .  روسی سه شخص مفرد و جمع -  سه جنس مفرد ، مذکر و جنس خنثی دارد ، این اطلاعاتی است که برای صرف فعل استفاده می شود .

قید ها

قید ها فعل ها را توصیف میکنند ودر پاسخ به این سوال ها می آیند کجا؟ کی؟ چگونه؟چقدر؟ چرا؟ چگونه؟

در بیشتر حالت ها قید ها با صفت ها یکسان هستند(شکل ساده ی جنس خنثی )  . قید ها در زبان روسی شکل تفضیلی و عالی دارند .

 

خدمات شرکت مترجمین اشراق در حوزه زبان روسی:

  • ترجمه زبان روسی به زبان فارسی
  • ترجمه زبان فارسی به زبان روسی
  • اعزام مترجم زبان روسیهمراه
  • سرویس ترجمه آنلاین زبان روسی
  • ترجمه مقالات زبان روسی
  • تنظیم اسناد و مدارک  تجاری و صنعتی زبان روسی
  • تنظیم نامه های رسمی و غیر رسمی به زبان روسی
  • تنظیم بیانیه به زبان روسی
  • تولید محتوا به زبان روسی
  • مکاتبه با طرف خارجی به زبان روسی

ترجمه حروف روسی به فارسی

با استفاده از جدول زیر میتوانید حروف روسی رو به انگلیسی تبدیل کنید:

Russian Character

  معادل انگلیسی صدا نام حرف در روسی
А а А а Like "a" in car "ah"
Б б B b Like "b" in bat "beh"
В в V v Like "v" in van "veh"
Г г G g Like "g" in go "geh"
Д д D d Like "d" in dog "deh"
Е е YE ye Like "ye" in yet "yeh"
Ё ё YO yo Like "yo" in yonder "yo"
Ж ж Zh zh Like "s" in measure or pleasure
or like "g" in beige (the colour)
"zheh"
З з Z z Like "z" in zoo "zeh"
И и EE ee Like "ee" in see "ee"
Й й I i or Y y like "y" in boy or toy "ee kratkoyeh"
К к K k Like "k" in kitten, "c" in cat. "kah"
Л л L l Like "l" in light "ehl"
М м M m Like "m" in mat "ehm"
Н н N n Like "n" in no "ehn"
О о Stressed: O o
Unstressed: A a
Like "o" in bore
Like "a" in car
"oh"
П п P p Like "p" in pot "peh"
Р р R r Like "r" in run (rolled) "ehr"
С с S s Like "s" in sam "ehs"
Т т T t Like "t" in tap "teh"
У у U u Like "oo" in boot "oo"
Ф ф F f Like "f" in fat "ehf"
Х х H h, KH kh Like "h" in hello or like
the "ch" in Scottish 'loch' or German 'Bach'
"khah"
Ц ц TS ts Like "ts" in bits "tseh"
Ч ч CH ch Like "ch" in chip "cheh"
Ш ш SH sh (hard) Like "sh" in shut "shah"
Щ щ SH sh (soft) Like "sh" in sheep "schyah"
Ъ ъ Hard Sign Letter before is hard "tvyordiy znahk"
Ы ы I i Like "i" in ill "i"
Ь ь Soft Sign Letter before is soft "myagkeey znahk"
Э э E e Like "e" in pet "eh"
Ю ю YU yu Like "u" in use or university "yoo"
Я я YA ya Like "ya" in yard. "yah"

ترجمه روسی به فارسی, ترجمه  فارسی به روسی

ترجمه روسی به فارسی، ترجمه فارسی به روسی

 

 

 

 

 

 

 برچسب ها :

ترجمه زبان روسی، مترجم های حرفه ای زبان روسی، ترفند های ترجمه زبان روسی، ادبیات زبان روسی، فرهنگ زبان روسی،موقعیت  زبان روسیدر جهان ، نویسندگان معروف روسی، کتاب های معروف زبان روسی، ترجمه آنلاین روسی، زبان رسمی کشور روسیه، دستورزبان روسی ، گرارم زبان روسی, ترجمه روسی به فارسی

 

منابع:

 

 

 

 

Refrences:

 

https://www.britannica.com/topic/Russian-language

http://russianlanguage.org.uk/

http://www.worldlanguage.com/Languages/Russian.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_language

http://www.russianlessons.net/lessons/lesson1_alphabet.php

 


[1] (زبان روسی  جایگاه یکسانیبا زبان های رسمی دیگر  دارد و تفسیر ها باید به زبان روسی آماده شود )

[2] این حالت در زبان روسی با حروف اضافه بیان می شود .

 

85 100 709
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق