برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه فارسی به ارمنی و ارمنی به فارسی

ترجمه فارسی به ارمنی و ارمنی به فارسی

زبان ارمنی

 

گویش ارمنی از جمله زبانهای هندو اروپایی است که در کشور ارمنستان، آرتساخ و دیگر کشورهای ارمنیان به آن تکلم می کنند. ارمنیان تا پایان سده چهارم از خط یونانی (سریانی) استفاده می کردند. و به همین دلیل تاریخ و ادبیات آنها به خط و زبانی غیر از ارمنی نوشته شده است. بعد از به رسمیت شناختن دین مسیحیت و یا به عبارتی بعد از مسیحی شدن ارمنیان در کلیساهای آنها کتاب مقدسشان  به زمان ارمنی ترجمه و تفسیر می شد. شایان ذکر است که حروف خط ارمنی برای اولین بار توسط شخصی به نام مسروب ماشتوتس، که به زمانهای پارتی، یونانی و پارسی میانه آشنایی کامل داشت، اختراع شد.

 

زبان ارمنی از نظر ادبی به دوقسمت ارمنی شرق و غربی تقسیم می شود. زبان ارمنی شرق در ارمنستان شرقی و زبان ارمنی غربی در ارمنستان غربی (ترکیه- استانبول) تکلم می شود.

 

زبان ارمنی و گویش های آن

برای زبان ارمنی 64 گویش ثبت شده است که در نقاط مختلف گسترۀ ترکیه، ارمنستان، ایران و سایر کشورهای همسایه ارمنستان تکلم می شود. ذیلا به شرح مختصری از آنها می پردازیم.

الف- شعبه : s در این حالت S در اسم فعل، در حالت استمراری ظاهر می شود و امروزه به شعبه های دیگر اضافه شده است و شامل گویش های گارجوان، آردوین، شاماخی، مغری، هادروت و ارومیه است.

ب- شعبه um : در این حالت زمان حال با آدات im ,um ,am  تشکیل می شود و شامل گویش های تفلیس، ایروان، قره باغ، آستراخان،  شاماخی، جلفا و آگولیس است.

ج- شعبه ke : در این حالت زمان حال با آداتgu, ge, ku, keتشکیل می شود و شامل گویش های وان،  گارین، خاربرد(یرزنگا)، موش، تیگراناگرد، شایین گاراهیسار، کیلیکیه،  طرابوزان، هامشن، مالیتا، سوریه، بدوگیا،  آرابگیر، آگن، نیگومدیا، سباسدیا، زمیورنیا (ازمیر)، استانبول، دستوی، کریمه و آوسترو- هنگری (اتریش - مجارستان) است.

د- شعبه el : در این حالت وجه مصدری و اسم فعل به, il ,al, el ختم می شوند و شامل گویش های خوی، مراغه، و آردوین است.

 

تاریخچه

جمهوری ارمنستان با نام رسمی ارمنستان کشوری است در قفقاز جنوبی به پایتختی ایراوان. این کشور از شرق با جمهوری آذربایجان، از شمال با گرجستان، از جنوب با ایران و از غرب با ترکیه هم مرز است.

دیدگاههای مختلفی در مورد چگونگی تشکیل ارمنیان وجود دارد. یکی از دیدگاهها اینست که آنها از آغاز موطن اصلی خود در فلات ارمنستان می زیستند و یا از ادغام تدریجی مهاجرانی مانند هندو اروپایی با اقوام بومی در فلات ارمنستان بوجود آمده است. ارمنیان خود را های و کشورشان را هایک می نامند. بنابر آثار کتبی و قدیمی ارمنی، هایک یکی از نوادگان نوح و از دودمان یافث است. که پس از شکستن بل و در هم شکستن سپاهش در محل نبرد ملکی بنا کرد و آن را هایخ نامید. و تا زمان موسس خورناتسی این ناحیه هایوتس-دزور نامیده می شد. هایوتس در زبان ارمنی به معنی ارمنیان و دزور به معنای دره است.

 

خدمات شرکت مترجمین اشراق در حوزه زبان ارمنی:

  • ترجمه زبان ارمنی به زبان فارسی
  • ترجمه زبان فارسی به ارمنی
  • اعزام مترجم زبان ارمنی همراه
  • سرویس ترجمه آنلاین زبان ارمنی
  • ترجمه مقالات زبان ارمنی
  • تنظیم اسناد و مدارک  تجاری و صنعتی زبان ارمنی
  • تنظیم نامه های رسمی و غیر رسمی به زبان ارمنی
  • تنظیم بیانیه به زبان ارمنی
  • تولید محتوا به زبان ارمنی
  • مکاتبه با طرف خارجی به زبان ارمنی

 

 برچسب ها :

ارمنستان ، ترجمه زبان ارمنی،مترجم های حرفه ای زبان ارمنی ، ترفند های ترجمه زبان ارمنی، ادبیات زبان ارمنی، فرهنگ زبان ارمنی ،موقعیت زبان در جهان ، ترجمه آنلاین ارمنی ، زبان رسمی کشور ارمنستان، دستورزبان ارمنی ، گرامر زبان ارمنی ،ادبیات  زبان ارمنی، تاریخ زبان ارمنی، زبان ارمنی، ارمنی ها ،لهجه های زبان ارمنی

 

90 100 707
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق