برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه فارسی به ترکی استانبولی و ترکی استانبولی به فارسی

ترجمه فارسی به ترکی استانبولی و ترکی استانبولی به فارسی

زبان ترکی استانبولی

Image result for ‫ترکیه‬‎

زبان ترکی یا ترکی کشور ترکیه یکی از اعضای اصلی خانواده زبان های ترکی است . ترکی از زیرتیره زبان های آلتایی است . ترکی در کشور ترکیه ،جزیره قبرس وجا هایی از اروپا و خاورمیانه صحبت می شود .جمهوری ترکیه در سال 1923 ایجاد شد . یک تحول عظیمی در سال 1928 با رهبری آتاتورک در ترکیه اتفاق افتاد وقتی که الفبای لاتین تغییر یافته برای جایگزینی با الفبای ترکی عثمانی معرفی شد . این الفبای جدید توسط یک تیم زبانشناس، نویسنگان وآکادمی ها  توسعه یافت و معرفی شد.  آتاتورک نقش مهمی در تحول زبانی، ترکیه داشت او شخصا به بخش های مختلف کشور سفر کرد تا حروف جدید را آموزش دهد و استفاده از آن ها را تشویق  کند . آموزشگاه های آموزشی و پرورشی ، انتشارات خانه ها با مشارکت در کار انها از  تلاش های او حمایت کردند . نتیجه ی این بازسازی ها سبب شد ارزش و اهمیت ادبیات به طور چشمگیری بالا رود.

 

 تاریخچه زبان ترکی استانبولی همانند هر زبان دیگری دستخوش تغییرات و تاثیر پذیری از زبان های دیگر می باشد. زبان ترکی استانبولی از دو زبان عربی و فارسی در قرن ها پیش و زبان فرانسه در قرن های بعد بسیار تاثیر گرفته است. همین مسئله یادگیری زبان ترکی استانبولی را برای فارسی زبان ها کمی آسان تر می کند و همچنین افراد ترک زبان نیز می توانند ارتباط بهتری را با زبان فارسی پیدا کنند.

شاید شما با یاد گیری زبان ترکی استانبولی بتوانید با جمعیت بسیاری از کشور ها ارتباط برقرار کنید اما نمی توانید این توقع را داشته باشید که مثلا بدون هیچ مشکلی در ازبکستان صحبت کنید. هر چه زمان می گذرد تفاوت های زبان های مختلف مشتق شده از گروه زبان های ترکی  بیشتر می شود ولی مشترکات همچنان باقی است.

 

حقیقت های تاریخی درباره زبان ترکی

امپراتوری عثمانی یکی از قدرت های اروپایی و بین المللی قرون وسطی که اجداد ترکیه جدید است فتوحات و نفوذ خود را از طریق شمشیر و هم کلام گسترش دادند .گرچه بیشتر از جنگ و شمشیر به طور آشکاری  استفاد کردند . استفاده از زبان ترکی در نفوذ و جذب سرزمین های جدید غیر قابل انکار است .درآن زمان روابط بین المللی و دیگر رخداد های مشابه در جنوب شرقی اروپا در ترکیه اداره می شد .

زبان های عربی و فارسی در دوره عثمانی تاثیرات عمیقی در ادبیات ترکیه گذاشت برای مثال در دیوان اشعار عثمانی ، واژه های قرض گرفته شده از فارسی و همچنین وزن شعری زبان فارسی  که در آثار زبان فارسی به طور رایج استفاده می شدزیاد به چشم می خورد . در سرتاسر امپراطوری عثمانی زبان رسمی مشتمل بر مخلوطی از زبان های ترکی ،فارسی و عربی بود زبانی که به ترکی عثمانی معروف بود . زبان ترکی عثمانی با زبان رایجی که در زندگی روزمره استفاده می شد خیلی فرق داشت . 

ترکی معاصر و گویش های آن

امروزه زبان ترکی  به عنوان زبان ملی ترکیه به کار برده می شود جایی که تقریبا 60 میلیون نفر به این زبان صحبت میکنند . ترکی زبان رسمی جزیره ی قبرس نیز است و به طور قابل ملاحظه ای در آسیای مرکزی ، خاورمیانه و در کشور های بالکان  از این زبان استفاده میکنند زبان استاندارد و رسمی کشور ترکیه برمبنای  گویشی است  که در محیط اطراف استانبول صحبت می شود تعدادی از لهجه های دیگر در سراسر کشورترکیه وجود دارد ، نمونه هایی از این لهجه ها Ege  که در منطقه ی اژه صحبت می شود . لهجه ی Guneydogu که در جنوب کشور صحبت می شودو Hemsinli که از زبان ارمنی تاثیر گرفته  در Hamshenis شرقی گویش می شود.

 

حقیقت هایی در باره زبان انگلیسی

ترکی استانبولی از خانواده زبان های ترکی است این زبان قبل از اینکه از فارسی و عربی تاثیر پذیرد در مغولستان صحبت می شد . و بعد ها در قرن بیستم زبان ترکی بازسازی شد .

زبان ترکی زبان مادری 75 میلیون نفر است که اساسا درکشور ترکیه و کشور های اطراف هستند . ترکی بیش از 30 کشور گویش می شود ولی زبان رسمی آن کشور ها نیست برای مثال در آلمان دو میلیون نفر به زبان ترکی صحبت میکنند .

بعضی از لغت هایی که از زبان ترکی به زبان انگلیسی وارد شده اند عبارتند از divan, kayak, kebab, kiosk, pilaf yogurt و… .

یکی از ویژگی های متمایز زبان ترکی همچسبشی طبیعی آن است در ترکی شما با فقط چند واژه خیلی معانی می توانید بگویید . یک واژه پیشوند ها وپسوند های زیادی می تواند داشته باشد . و همچنین می توانند واژه جدیدی بسازند. برای مثال دراین  جمله به فارسی  "من قصد دارم فیلم ببینم " که در زبان ترکی به سادگی “Film seyredeceğim” است .

برخی از ویژگی های زبان ترکی:

1) تنها یک فعل بی قاعده " ایمیش / ایدی / دیر (اولماق olmaq : بودن) " وجود دارد.

2) در این زبان مقوله ی جنس (gender) وجود ندارد. ( در زبان عربی و فرانسه دو جنس "مذکر / مؤنث" و در زبان روسی و فرانسه سه جنس "مذکر / مؤنث / خنثی" وجود دارد.)

3) از گروه زبان های التصاقی است.

4) صفات پیش از اسم ها می آید. ( گؤز ه ل اوغلان : پسر زیبا)

5) فعل در پایان جمله می آید.

6) از لحاط مقوله ی زمان (حال، آینده ، گذشته) بسیار غنی است. (36 زمان در زبان ترکی وجود داردیعنی دو برابر زبان فارسی ؛ مثلا زمان آینده در گذشته : گَلَجَک ایدیم .

 

خدمات شرکت مترجمین اشراق در حوزه زبان اسپانیایی :

  • ترجمه زبان ترکی استانبولی به زبان فارسی
  • ترجمه زبان فارسی به ترکی استانبولی
  • اعزام مترجم زبان ترکی استانبولی همراه
  • سرویس ترجمه آنلاین زبان ترکی استانبولی
  • ترجمه مقالات زبان ترکی استانبولی
  • تنظیم اسناد و مدارک  تجاری و صنعتی زبان ترکی استانبولی
  • تنظیم نامه های رسمی و غیر رسمی به زبان ترکی استانبولی
  • تنظیم بیانیه به زبان ترکی استانبولی
  • تولید محتوا به زبان ترکی استانبولی
  • مکاتبه با طرف خارجی به زبان ترکی استانبولی

 برچسب ها :

زبان ترکی  ، ترجمه زبان ترکی استانبولی ،مترجم های حرفه ای زبان ترکی استانبولی، ترفند های ترجمه زبان ترکی استانبولی، ادبیات زبان ترکی استانبولی، فرهنگ زبان ترکی استانبولی،موقعیت زبان ترکی استانبولی در جهان ، ترجمه آنلاین ترکی استانبولی، زبان رسمی کشور ترکیه ، دستورزبان ترکی استانبولی، گرامر زبان ترکی استانبولی ،ادبیات ترکی استانبولی، تاریخچه زبان ترکی استانبولی ، تاریخ زبان ترکی استانبولی ، زبان عثمانی ، عثمانی ها ،

 

References :

 

http://www.languagecoursesuk.co.uk/turkish-language-facts/

http://www.ttcwetranslate.com/fun-facts-about-the-turkish-language/

http://www.internetpolyglot.com/arabic/free-online-lessons-turkish-english

https://www.alsintl.com/resources/languages/Turkish

http://fuzuli.samenblog.com/32.html

/

 

 

 

 

87 100 694
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق