برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه تاجیکی به فارسی، فارسی به تاجیکی

ترجمه تاجیکی به فارسی، فارسی به تاجیکی

ترجمه تاجیکی به فارسی و فارسی به تاجیکی

زبان تاجیکی(فارسی تاجیکی) از جمله گویش های ایرانی نو و از خانواده زبان هاي هند و اروپایی است. گروه های نژادی مختلفی در منطقه های مختلف آسیای مرکزی، پاکستان، شمال افغانستان، ایالت سین کیانگ، اویغور چین به زبان تاجیکی تکلم دارند. ولی به طور كلي تاجیکی به گویش رسمی كشور تاجیکستان اطلاق می گردد. زبان و ادبیات فارسی از قرن چهارم تا دهم، در ایران ،هند، قفقاز و ماوراءالنهر بدون در نظر گرفتن تفاوت زبانهای محلی، یکسان بوده است. از قرن دهم در ایران حکومت شیعه صفویه و در ماوراءالنهر حکومت سنّی شیبانی تشکیل شد. به دلایل ملی ومذهبی رابطه سیاسی ایران با جهان خارج محدود شد. همچنین رابطه فرهنگی میان تاجیک ها وایرانیان کاهش یافت. بعد از آن زبان و ادبیات فارسی در ایران و ماوراءالنهر مسیر خود را از هم جدا کردند و با انقلاب روسیه این گسستگی بیشتر شد.

زبان و فرهنگ مردم تاجیکستان

گویش تاجیکی یا فارسی تاجیکی (فارسی فرارودی)، گویشی است که در آسیای میانه مخصوصا در کشورهایی نظیر ازبکستان و تاجیکستان تکلم می شود. ناگفته نماند که این زبان از جمله زبانهای فارسی نیز شمرده می شود. بعد ها مجلس تاجیکستان با حذف کلمه فارسی از نام فارسی تاجیکی، نام زبان رسمی کشور را تاجیکی عنوان کرد. در این گویش واژهای زبانهای دیگر به عنوان مثال ازبکی و روسی وارد شده است. بعلاوه مردم تاجکستان برای برخی معنا و مفهوم ها، واژه های بخصوصی استفاده می کنند طوری که این مفاهیم برای ایرانیان نا آشناست. به عنوان مثال، به جای فوتبالیست، فوتبالباز، به جای چای سبز، چای کبود و... استفاده می کنند. با این حال برای ایرانیان فهم تاجکیان زیاد مشکل نیست.

بعد از تغییر نوشتاری تاجیکستان، گویش تاجیکی را با الفبای سیریلیک(در آن تغییراتی داده شده است) می نویسند ، این حالت نوشتاری را الفبای تاجیکی می نامند. بنابراین این تغییر خط(استفاده از خط سیریلیک) یکی از دلایل دور شدن فارسی تاجیکی از گویش فارسی است . تاجیکستان تلاشهای زیادی برای بازگشت به خط فارسی می کند اما مقامات سیاسی این کشور اجازه آنرا تا بحال نداده اند. شایان توجه است که  تاجیکستان بیشترین تشابه فرهنگی را با ایران دارد. علی الخصوص زبان فارسی این پیوند را محکم تر کرده است.

 

الفبای سیریلیک تاجیکی

 

 

А а

Б б

В в

Г г

Д д

Е е

Ё ё

/a/

/b/

/v/

/ɡ/

/d/

/e/

/jɒ/

Л л

М м

Н н

О о

П п

Р р

С с

/l/

/m/

/n/

/o/

/p/

/ɾ/

/s/

Ш ш

Ъ ъ

Э э

Ю ю

Я я

Ғ ғ

Ӣ ӣ

/ʃ/

/ʔ/

/e/

/ju/

/ja/

/ʁ/

/ˈi/

 

 

خدمات شرکت مترجمین اشراق در حوزه زبان تاجیکی:

  • ترجمه زبان  تاجیکی به زبان فارسی
  • ترجمه زبان فارسی به  تاجیکی
  • اعزام مترجم زبان  تاجیکی همراه
  • سرویس ترجمه آنلاین زبان  تاجیکی
  • ترجمه مقالات زبان  تاجیکی
  • تنظیم اسناد و مدارک  تجاری و صنعتی زبان  تاجیکی
  • تنظیم نامه های رسمی و غیر رسمی به زبان  تاجیکی
  • تنظیم بیانیه به زبان  تاجیکی
  • تولید محتوا به زبان  تاجیکی
  • مکاتبه با طرف خارجی به زبان  تاجیکی

 

 برچسب ها :

 تاجیکی، ترجمه زبان تاجیکی،مترجم های حرفه ای زبان تاجیکی ، ترفند های ترجمه زبانتاجیکی، ادبیات زبان تاجیکی، فرهنگ زبان  تاجیکی،موقعیت زبان در جهان ، ترجمه آنلاین  تاجیکی، زبان رسمی کشور  تاجیکستان، دستورزبان تاجیکی، گرامر زبان تاجیکی،ادبیات  زبان تاجیکی، تاریخ زبان  تاجیکی ،زبان تاجیکی،  تاجیکی ها ،لهجه های زبان تاجیکی ،لهجه ها ، تاجیکی فرودین ، تاجیکی بالا

 

95 100 692
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق