برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه عربی به فارسی و فارسی به عربی

ترجمه عربی به فارسی و فارسی به عربی

 

       زبان عربیImage result for ‫کشور عربی‬‎

زبان عربی در رنکینگ جهانی جزو شش زبان برتر است .زبان قرآن ( کتاب مقدس مسلمانان ) و همچنین بطور گسترده در جهان اسلام از این زبان استفاده می شود و متعلق به گروه زبان های سامی بوده که زبان های عبری و امحاری جزوی از این گروه است .

عربی زبان رسمی یا شبه رسمی 25 کشور الجزایر ، بحرین، چاد،جی بوتی ، مصر ،عراق ،اردن، کویت ،لبنان لیبی ، مراکش ، عمان ، فلسطین وغزه ، قطر ،سومالی ، سودان ،سوریه ،تونس ، موریتانی ، امپراتوری متحده عربی ، یمن است و علاوه بر کشور های عربی که عربی زبان ها متمرکز شده اند در سراسر جهان عربی زبان ها هستند. زبان عربی ساختارواژه ای  رشد کرده زبان سامی عادی را نشان می دهد.  واژه های عربی ازدو بخش تشکیل میشوند.

 

(1)ریشه که عموما از یه حرف بیصدا تشکیل می شود و معنی اصلی و قاموسی واژه را میرساند . و (2)الگو ،که از مصوت ها تشکیل میشود و به واژه ها معنی دستوری می دهد . مثلا ، ریشه (k-t-b) وقتی از الگوی /-ā-i-/ پیروی می کند واژه kitāb  "کتاب "به دست می آید . در حالی که همان ریشه از الگوی /-ā-i-/  پیروی کند واژه kātib  بدست می آید که به معنی نویسنده ، دفتردار است . در زبان عربی از پسوند ها و پیشوند ها نیز استفاده می شود . که به عنوان علامت های مبتدا ، ضمیر ها ، حرف های اضافه و حرف های تعریف کاربرد دارند .

صرف فعل ها در عربی منظم وبه ترتیب است . دو زمان وجود دارد که زمان کامل با اضافه کردن پسوند ساخته می شود و گاها برای بیان زمان گذشته استفاده می شود . و زمان استمراری که با اضافه کردن پیشوند ها ساخته می شود گاها پسوند نیز دارد که نشانددهنده ی شمار  و جنسیت است ، که اغلب برای بیان زمان حال و آینده استفاده می شود . علاوه بر این دو زمان ، صیغه امری ، وجه وصفی معلوم ،وجه وصفی مجهول و اسم های فعل واره نیزوجود دارد . فعل ها به سه شخص( مفرد ، مثنی و جمع) و دو جنس  مونث و مذکر صرف می شوند . در عربی کهن (عربی صدر اسلام ) حالت مثنی و تمایز جنسیتی در اول شخص  وجود ندارد ودر لهجه معاصر تمام صیغه های مثنی حذف شده است .همچنین عربی کهن صیغه هایی برای وجه مجهول دارد .

 

سه حالت (فاعلی ،مضاف الیه و مفعولی ) در سیستم صرفی عربی کهن وجود دارد، ولی اکنون اسم ها در عربی معاصر صرف نمی شود

سه نوع گویش در زبان عربی است .

عربی کهن (عربی صدر اسلام ) - زبان قرآن - گویش اصلی مکه واقع در عربستان سعودی

عربی استاندارد معاصر ، که در کتاب ها، روزنامه ها ، رادیو ، مساجد و مکالمه های بین تحصیل کرده های کشور های مختلف عربی استفاده می شود . (برای مثال در کنفرانس های بین المللی استفاده می شود . )

گویش محلی ، در این حالت با اینکه یک عراقی و مراکشی به یک زبان صحبت می کنند ممکن است همدیگر رو متوجه نشوند.

عربی و اسلام

زبان عربی کهن زبان شعر و ادبیات است و اساسا زبان قران بوده و چون قرآن به زبان عربی نوشته شده است زبان عربی با مذهب اسلام مرتبط بوده و اما با این حال توسط مسیحی های عرب،  یهودیان میزراهی ، فرقه ی ماندی در عراق  گویش می شود بیشتر مسلمانان از زبان عربی کهن ( صدراسلام)  به عنوان زبان مادری استفاده نمیکنند ولی بیشتر آن ها نوشته های قرآنی را میخوانند .و قرآن را از حفظ قرات میکنند  .در بین مسلمانان غیر عربی ترجمه های قرآن همراه با متن اصلی می آید . 

عربی یکی ازکاملترین زبان های جهان است 

گر چه انتخاب زبان عربی به عنوان زبان قرآن باعث شرافت این زبان شده است اما کامل بودن زبان عربی به دلیل کامل بودن قرآن نیست، بلکه ویژگی های منحصر به فردی که تنها در این زبان وجود دارد موجب شده است تا زبان عربی کامل ترین یا یکی از کامل ترین و غنی ترین زبان ها باشد و شاید یکی از حکمت هایی که باعث شده است (علاوه بر حکمت های دیگر) تا خداوند آیات و کلمات نورانی خود را در قالب این زبان بر بشریت نازل کند وجود همین ویژگی های منحصر به فرد است که ما در این جا به بعضی از آنها اشاره می کنیم :

۱- از وسیع ترین زبان ها در لغت و اصطلاح است.

2- در تعبیر متنوع است و برای یک معنا یا معانی نزدیک به هم تعبیرات متفاوتی دارد.

3- دارای نظام زبانی استواری است.

4- از قابلیت اعراب برخوردار است. این ویژگی که در زبان های دیگر نیست عبارت است از تغییر حالت آخر کلمه که مطابق آن حالت، نقش کلمه در جمله تعیین می شود و بدین وسیله خواننده و گوینده هردو از خطای در گفتار مصون می مانند.

5- دارای مناسبت حروف با معانی است. این بحث از سوی برخی از گذشتگان و متأخرین از لغویین مطرح شده است که تناسب خاصی بین یک سری الفاظ با معانی خود وجود دارد؛ مثلا ابن فارس گفته: تمام کلمات سه حرفی که با (ق)و (ط) شروع می شوند به معنای قطع می باشند؛ مثل (قطع و قطف و قطل و قطم و...) از این موارد در زبان عربی فراوان است.

6- اشتقاق: یعنی تولید کلمات متعدد و دستیابی به  معانی متعدد از اصل یک کلمه (مصدر) .

7- خصایص دیگری نظیر دقت و ظرافت در معنا، کثرت مترادفات و معانی فراوان با لفظ واحد ، الفاظ کثیر برای معنای واحد و... .

برای دریافت خدمات تخصصی ترجمه به زبان عربی شبکه مترجمین اشراق در سامانه عضو شوید.

References:

 

http://al-bab.com/arabic-language/arabic-language

https://www.britannica.com/topic/Arabic-language

http://aboutworldlanguages.com/Arabic-Overview

https://en.wikipedia.org/wiki/Arabic

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa2621

96 100 698
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق