برای مشاهده نسخه جدید وبسایت کلیک کنید

ترجمه ترکی آذربایجانی به فارسی و فارسی به آذربایجانی

ترجمه ترکی آذربایجانی به فارسی و فارسی به آذربایجانی

زبان آذربایجانی

زبان آذربایجانی جز شاخه ی غربی (اوغوز) از خانواده زبان های ترکی است . که توسط 32.2 میلیون نفر صحبت می شود که اساسا در کشور آذربایجان ، ایران ، گرجستان ، روسیه و ترکیه و هچنین در کشور های عراق ، سوریه و ترکمنستان گویش می شود.آذربایجان  شمالی و آذربایجانی  جنوبی که گاها به اشتباه دو زبان طبقه بندی می شوند درلهجه اصلی زبان ترکی آذری هستند که به طور دو طرفه ای قابل فهم هستند .

جهت درک زبان ترکی آذربایجانی و یا مطالعه متون ترکی آذربایجانی می توانید از اطلاعات موجود در سایتها استفاده کنید. در برخی مواقع نیاز است که فایل یا متن صوتی و یا حتی تصویری را مطالعه کنید اگر درک آن برای شما مشکل است می توانید مطالب خود را به مترجمین شبکه مترجمین اشراق بسپارید تا با کیفیت عالی ترجمه شود. تمامی متون از ترکی استانبولی به فارسی و فارسی به ترکی استانبولی و .... را می توانید به شبکه مترجمین اشراق بسپارید. 

 

معنی کلمه جدید به زبان ترکی

زبان ترکی آذری شمالی در کشور آذربایجان ، داغستان جنوبی در جنوب کوهای قفقازو در بخش هایی از آسیایی مرکزی  گویش می شود وهمچنین زبان رسمی کشور جمهوری آذربایجان است . زبان آذربایجانی شمالی زبان مادری 7.3 میلیون نفر و زبان دوم 8 میلیون نفر است .در کشور آذربایجان  این زبان در تمام سطوح آموزشی  ، رسانه ها ، در تجارت و حکومت استفاده می شود . زبان ترکی آذری زبان اصلی آموزش در مدارس است و بیشترمدارس دانش آموزان را با این زبان آموزش می دهند و بقیه با زبان روسی یا ارمنی آموزش می بینند . در سطوح بالای آموزشی ،بیشتر موضوعات فنی  و مهندسی را  با زبان روسی آموزش می دهند . روزنامه ها و مجلات با زبان ترکی آذری منتشر می شوند. رادیوی باکو (پایتخت کشور جمهوری آذربایجان ) به زبان های آذری ، روسی ، عربی ، فارسی و ترکی پخش می شود و برنامه های  تلوزیونی باکورا با زبان های آذری و روسی پخش می کنند .

زبان آذری جنوبی حدود 16.9 متکلم دارد که اساسا در شمال غربی کشور ایران جایی که این زبان با نام تورکی (Türki) شناخته می شود  و همچنین در بخش های از عراق،  ترکیه ، افغانستان و سوریه به این زبان گویش می کنند . زبان آذری به زبان های ترکی ، قشقایی ،ترکمنی ، تاتار نزدیک است و زبان های ترکی و آذری به صورت دوطرفه قابل فهم هستند .

 

 ترکی آذری جنوبی به عنوان زبان میانجی در ایران استفاده می شود و زیاد به عنوان زبان ادبی بکار نمی برند . ترک زبان های ایران  در جامعه هایی ترکی زبان و خانه های خود با زبان ترکی صحبت میکنند .ولی زبان رسمی کشور آن ها فارسی است . و در استان های ترک زبان ، رادیو ها و تلوزیون های استانی با زبان ترکی آذری پخش می شود .زبان آذری جنوبی با زبان فارسی در لغات و عبارت ها مشترکات زیادی با زبان فارسی دارد . و زبان آذری شمالی لغت های زیادی از زبان روسی گرفته است. 

در قرن هفتم الفبای نوشتاری  زبان عربی به مناطق آذربایجان معرفی شد وتا سال 1920 زبان آذری را با این حروف الفبا می نوشتند. الفبای 28 حرفی عربی ، الفبای فارسی-عربی 32 حرفی  و الفبای 33 حرفی ترکی عربی در این زمان سه نوع حالت مختلف برای نوشتن  زبان آذری استفاده می شد .

نمونه ای از متن ترکی آذری ( آذربایجانی)

بوتون اينسانلار حيثييت و حاقلار باخيميندان دنك (برابر) و اركين (آزاد) دوغولارلار. اوس (عقل) و اويات (ويجدان) ييهﺳﻴﺪيرلر و بير بيرلرينه قارشى قارداشليق روحو ايله داوراماليدرلار.

لهجه های معاصرترکی آذری

طبقه بندی لهجه های ترکی آذری بستگی به ویژگی های جغرافیایی دارد که به شرح زیر است .

 1. لهجه ی گروه شرقی : باکو ، شماخی ، مغان و لنکران
 2. لهجه ی گروه غربی : گنجه ، قزاق ، قره باغ
 3. لهجه های معاصر : لهجه شکی
 4. لهجه های جنوبی : نخجوان

این لهجه ها با زبان ادبی آذری متفاوت است و هر یک به خاطر ویژگی هایشان بخوبی هم هستند.

در زبان آذری نه تا واج صدادار وجود دارد . هیچگونه ضمیری وجود ندارد که مذکر یا مونث باشد . بر عکس زبان فارسی اسم بعد از صفت می آید .شبیه به بیشتر زبان ها مانند ولزی در زبان آذری ترکی نیز سیستم شمارشی به راحتی ترجمه می شود . برای مثال عدد 11 به صورت ادبی ده( اون+بیر) یک ترجمه می شود در حالی که 12 به صورت ده دو(اون+ایکی) خوانده میشود . سیزده به صورت (اون +اوچ )  خواهد بود و غیره .سوال ها  در زبان آذری جلوه خاص و جالبی به این زبان می دهد معادل  چطور،چه ، چه کسی ، چرا و کجا در زبان ترکی آذری  (neca, ne, kime, ne ucun, harada) است وبا واژه هایی که موضوع سوال را مطرح میکنند ترکیب می شود .

در زبان تورکی کلماتی با اختلاف جزئی(نوآنس)در معانی موجوداست

مثلا”برای انواع دردها کلمات:آغری/ آجی/ سیزی/ یانقی/ زوققو/ سانجی/ گؤینه مک/ گیزیلده مک/ اینجمک،بکار می رود که هر کدام درد بخصوص رابیان می کنند.که دربیشتر زبان ها  برای تمام حالات فوق لغت درد و یا سوزش بکار می رود.

 

آغری

معادل درد فارسی است(درد

عضوی).

سانجی

به درد کولیک احشاء تو خالی

گفته میشود مانند قولنج روده،

آجی

به درد پرووکه گفته میشود

مانند درد در موقع کشیدن دندان.

سیزی

به درد خفیف سوزش دار گفته

میشود.

یانغی معادل سوزش میباشد.

زوققو

درد همراه ضربان است مانند

درد آبسه ودرد عقربک انگشتان و امثال آنها.

گؤینه مک

شبیه سوختن است و در

دقایق اول سوختگی دیده میشود.

اینجیمک

درد در موقع پیچ خوردگی

مفاصل و یا درد حاصل از ضربه و سقوط میباشد.

گیزیلده مک

درد شبیه گزگز کردن

دردناک می باشد.

معنی کلمه جدید به زبان ترکی

چرا زبان آذری یاد بگیریم

زبان آذری چندین نوع لهجه دارد با آموختن یکی از دو لهجه آذری شمالی یا جنوبی به راحتی لهجه های مختلف این زبان را یاد می گیرید و برای شما قابل فهم خواهند بود  . آذربایجان کشوری است که با کشور های زیادی  رابطه ی دیپلوماتیکی دارد در حال حاضر با 158 کشور و عضو 38 سازمان بین المللی است .آذربایجان یک کشور تجاری و بازرگانی است  و دانستن این زبان برای برقرای ارتباط با این کشور می تواند مفید باشد.

آذربایجان ادبیات و موسیقی بی نظیری دارد آشنایی با زبان آذری لذت گوش دادن به موسیقی آذری را فراهم می سازد . نویسندگان و شاعران کثیری اثار ادبی به زبان ترکی آذری آفریده اند .و اما در بین این مشاهیر استاد محمد حسین بهجت تبریزی معروف به شهریار زبانزد عام و خاص است . مجموعه ی شعری حیدر بابایه سلام یکی از آثار بینظیر زبان آذری است که شهرت جهانی دارد.

 

خدمات شرکت مترجمین اشراق در حوزه زبان ترکی آذری ( آذربایجانی) :

 • ترجمه زبان  ترکی آذری به زبان فارسی
 • ترجمه زبان فارسی به   ترکی آذری
 • اعزام مترجم زبان ترکی آذری همراه
 • سرویس ترجمه آنلاین ترکی آذری
 • ترجمه مقالات  ترکی آذری
 • تنظیم اسناد و مدارک  تجاری و صنعتی  ترکی آذری
 • تنظیم نامه های رسمی و غیر رسمی به  ترکی آذری
 • تنظیم بیانیه به زبان  ترکی آذری
 • تولید محتوا به زبان  ترکی آذری
 • مکاتبه با طرف خارجی به زبان  ترکی آذری

مترجم ترکی

برای دریافت معنی کلمات ترکی به فارسی می توانید از مترجم گوگل یا از دوست ایرانی آذری خودتون کمک بگیرید.

 برچسب ها :

  ترکی آذری، ترجمه زبان ترکی آذری،مترجم های حرفه ای زبان  ترکی آذری، ترفند های ترجمه زبان  ترکی آذری، ادبیات زبان  ترکی آذری، فرهنگ زبان  ترکی آذری،موقعیت زبان  ترکی آذری در جهان ، ترجمه آنلاین   ترکی آذری، زبان رسمی کشور   ترکی آذری، دستورزبان  ترکی آذری، گرامر زبان ترکی آذری،ادبیات  زبان  ترکی آذری، تاریخ زبان  ترکی آذری ،زبان ترکی آذری،   آذری ها  ،لهجه های زبان ترکی آذری ،لهجه ها ،آذربایجانی ، شاعر آذری, فارسی به ترکی آذری, دیکشنری ترکی تبریزی به فارسی, دیکشنری ترکی تبریزی به فارسی، ترجمه ترکی تبریزی به فارسی انلاین

 

References:

 

http://www.omniglot.com/writing/azeri.htm

http://aboutworldlanguages.com/Azerbaijani

http://azerbaijans.com/content_945_en.html

http://azerbaijan.az/portal/General/Language/language_01_e.html

برچسب: معنی کلمه ترکی به فارسی، ترجمه ترکی ایرانی به فارسی، مترجم ترکی

86 100 683
چرا مترجمین اشراق؟

  سایت شبکه مترجمین اشراق علاوه بر ساختار ساده ثبت سفارش شما را قادر به ثبت سفارشات با هر وسع مالی در سه سطح برنزی، نقره ای و طلایی به صورت آنلاین می کند بلکه به شما این امکان را می دهد تا در در جریان کلیه جزییات مراحل انجام سفارش قرار بگیرید و در صورت نیاز بصورت مستقیم با مترجم از طریق ارسال تیکت در تماس باشید از مزایای دیگر شبکه مترجمین اشراق گارانتی کیفی 72 ساعته است که حاکی از دقت عمل مترجمین و مشتری مداری می باشد.  

ثبت سفارش
تبلیغات
کانال تلگرام اشراق