آدرس ایمیل *
آدرس ایمیل *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
آیا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
  • شبکه مترجمین اشراق
  • صفحه اصلی شبکه مترجمین اشراق

امتحان جامع چیست؟

مقاطع تحصیلات تکمیلی آن طور که از اسم­شان پیداست جهت تکمیل دانش متخصصان یک حوزه مطالعاتی طراحی شده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی با شرکت در کلاس های تخصصی مختلف در تلاش هستند تا مهارت های خود را به عالی ترین سطح ممکن ارتقاء دهند. بنابراین، آن طور که می­دانیم دروس دوره های کارشناسی در سطحی عالی تر در این دوره پیگیری می شود. به این صورت که دانشجو تلاش میکند تا خودش درسگفتارهائی را در زمینه تخصصی مورد تدریس طراحی کرده و در کلاس ارائه دهد. به هر صورت انتظار اصلی از یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی آن است که توانائی های پژوهشی لازم را برای ارائه مطالب نو در زمینه تحقیقاتی اش بیاموزد و آن ها را در زمینه ی مناسب به کار بندد.

 مقطع دکترا به عنوان عالیترین مقطع تحصیلی رسمی در دنیا به دو صورت course based و research based پیگیری می شود. کلاسیک ترین شکل مقطع دکترا، کورس بیسد یا کلاس محور است. در این نوع از تحصیلات دوره دکترا، دانشجو موظف است در کلاس های از پیش طراحی شده که الزامات خاص خودشان را دارند شرکت کند. پس از شرکت در این کلاس ها دانشجو معمولاً در ترم چهارم تحصیلی، موظف به شرکت در یک امتحان کلی است که جامع تمام دروسی است که در سه ترم تحصیل در دانشگاه ارائه شده و توسط دانشجو پاس شده اند. در آمریکا به این امتحان comprehensive exam گفته می شود. دشوارترین بخش تحصیلات دوره دکتری از نظر بسیاری همین امتحان جامع است. امتحان جامع معمولاً در یک روز برگزار می شود و دانشجویان از صبح تا عصر به نوشتن مشغول هستند.

 معمولاً سؤالات به صورتی چالشی مطرح می شوند و انتظار می رود که پاسخ هائی عمیق و تفکربرانگیز به این سؤالات داده شود. در بسیاری از دانشگاه ها دپارتمان های علوم مختلف به نوشتن اکتفا نمی کنند و از دانشجویان می خواهند که در یک مصاحبه حضوری نیز شرکت کنند. البته این خود نوعی کیفیت سنجی گروه تحصیلی است. این که سطح اساتید شاغل در گروه ها به لحاظ علمی چگونه است. معمولاً نماینده تحصیلات تکمیلی دانشگاه و ناظرینی از گروه های دیگر در این امتحان شرکت می کنند و این خود بر دشواری امتحان می افزاید. امتحان جامع از یک لحاظ مبهم ترین امتحان دوره تحصیلی شخص در دانشگاه محسوب می شود. اولین نکته مبهم این است که شما نمی دانید به کدام منابع تکیه کنید و بر چه اساسی مطالعات خود را سامان دهید. به بیان دیگر، حوزه دقیق امتحان مشخص نیست. اکثراً گفته می شود که امتحان جامع باید از چهار عنوان درس برگزار شود ولی این خود به ابهام موضوع می افزاید. برخی دروس به اندازه ای گسترده هستند که می شود از درون آن ها چندین درس دیگر را نیز استخراج کرد.

 هدف از امتحان جامع اصولاً این است که فردی که در کلاس های مختلف دوره دکتری شرکت کرده است دانش خودش را در زمینه های مختلف آموزشی نشان دهد. به عبارت دیگر، دانشجو باید بتواند تسلط خودش بر موضوع را به اثبات برساند. و فلسفه امتحان جامع نیز همین است. اضطراب­انگیزترین موضوع درباره امتحان جامع این است که شما فقط می توانید یک بار در این امتحان مردود شوید و بار دوم اگر مردود شوید، از دانشگاه اخراج می شوید. در حال حاضر با توجه به گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و زیاد شدن دانشجویان دوره دکتری، رسم بر این شده است که دانشجویان نمی توانند بار اول از این امتحان سربلند بیرون بیایند. به عبارت دیگر، هر کس باید طعم شکست در این امتحان را بچشد و بعد از اولین مردودی می تواند از این امتحان سربلند بیرون بیاید. بعد از پاس کردن این امتحان دانشجو به نوشتن پروپوزال اشتغال می یابد و می تواند درباره مسیر پایاننامه اش تصمیم بگیرد.  

 

 

نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟