آدرس ایمیل *
آدرس ایمیل *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
آیا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
  • شبکه مترجمین اشراق
  • صفحه اصلی شبکه مترجمین اشراق

روش آموزش زبان انگلیسی در منزل

زبان انگلیسی یکی از کلیدهای مهم موفقیت در عصر حاضر است. این زبان اکنون در کل جهان به عنوان زبان بین­المللی مشترک میان ملت ها به کار می رود. در ایران آموزش زبان انگلیسی از ابتدا با دشواری های فرآوانی روبرو بوده است. از جمله عواملی که این دشواری ها را تشدید کرده می توان به نبود یک سیلابس و برنامه درسی مشخص اشاره کرد. به عبارت دیگر ما در آموزش نمی دانیم که می خواهیم از کجا کارمان را آغاز کنیم، و مقصدمان کجاست. عدم آشنائی لازم با متدهای آموزشی مدرن در حوزه زبان آموزی از سوی مسئولان ذیربط نیز بر عمق این مسأله می افزاید.

حقیقت این است که زبان را باید به عنوان یک کل آموخت. به عبارت دیگر، نمی شود فقط وجه نوشتاری زبان را اساس کار قرار داد و از همان ابتدا به زبان آموز درباره گرامر و نکات دستوری سخن گفت. مسأله این است که زبان به عنوان پدیده ای سیال و به عنوان بخشی از زندگی باید مدنظر قرار گیرد و از این منظر باید به آن نگاه شود. بهترین طریق برای برنامه ریزی صحیح جهت آموزش زبان بیگانه، اتخاذ رویکردی پدیدارشناسانه و مشاهده رفتارهای زبانی کودک به هنگام یادگیری زبان مادری است. ما باید به این نکته توجه لازم را مبذول داریم.

در ابتدا زبان انگلیسی فقط در مدارس و در قالب دروس اجباری و با کتبی گرامر محور تدریس می شد. بعد از مدتی آموزشگاه هائی در سطح شهرها تأسیس گردید و مردم به ثبت نام فرزندان خویش در این آموزشگاه ها اقبال نشان دادند. ولی نکته اینجاست که مشاهدات میدانی حاکی از این است که حتی در این آموزشگاه های علی الظاهر مدرن نیز خبری از سیلابس دقیق و برنامه آموزشی محکم و استوار نیست. هدف بیشتر درآمدزائی است و این که زبان آموز ترم های بیشتری را در آموزشگاه حضور داشته باشد. به طور مثال، کتابی که به صورت استاندارد برای دو ترم طراحی شده و اصلاً با این هدف نیز تألیف شده است در سه ترم تدریس می شود و کتاب هائی مکمل به همراه آن معرفی شده و تلاش در جهت پر کردن اوقات حضور زبان آموز در آموزشگاه است.

البته این ها را نباید در معنای نفی کلی آموزش و یادگیری زبان در قالب آموزشگاهی قلمداد کرد. هستند آموزشگاه­هائی که به واقع راندمان بالائی را از خود به جای گذاشته اند ولی نکته اینجاست که نتایج کلی واقعیت دیگری را بازگو می کند. به هر ترتیب، پیشنهاد ما یادگیری زبان در منزل است. شما می توانید با رعایت نکاتی آموزشی در منزل به خوبی زبان یاد بگیرید.

نخست تصمیمی مصمم و محکم است. یادگیری زبان بیگانه مستلزم علاقه و اشتیاق وافر از سوی زبان آموز است. به بیان دیگر بدون علاقه نمی شود یک زبان بیگانه را به خوبی آموخت. استفاده از مجموعه کتب استاندارد دیگر راه کار یادگیری زبان انگلیسی در منزل است. ما به نام هیچ مجموعه خاصی اشاره نمی کنیم. شما می توانید با تحقیق از مراکز معتبر فروش کتب آموزشی یکی از این مجموعه ها را برگزینید. در کنار مطالعه این کتب شما نیازمند تماشای فیلم های اوریجینال هستید البته با رعایت موازین فرهنگی. چه عدم رعایت این موازین نتیجه عکس در آموزش خواهد داد. بهتر است این نوع فیلم ها را نیز از مراکز عرضه محصولات فرهنگی بخواهید. کسانی که به موسیقی علاقمند هستند می توانند موسیقی های وزین انگلیسی را از هنرمندان انگلیسی زبان گوش دهند.

 

برای خودتان دفترچه خاطرات انگلیسی تهیه کنید. خاطرات خود را به زبان انگلیسی بنویسید. مهم نیست که آیا درست می نویسید یا نه. بعد از مدتی شما با گرامر آشنائی کافی را خواهید یافت و جملاتتان را اصلاح خواهید کرد. انگلیسی فکر کنید. حتماً می پرسید که انگلیسی فکر کردن یعنی چه؟ فکر و زبان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. و شما نمی توانید این دو مقوله را از همدیگر جدا سازید. بهتر است به مطالعه آثار نویسندگان انگلیسی زبان روی آورید تا بدانید که انگلیسی اندیشیدن یعنی چه؟ اگر بتوانید این مسأله را به نحو کامل رعایت کنید، می توانید به یادگیری مفید زبان انگلیسی امیدوار باشید. با خودتان در آینه به انگلیسی صحبت کنید. اگر خجالتی هستید، این مقوله میتواند کمک شایان توجهی به شما بکند. اگر دوستانی دارید که آنها هم سواد انگلیسی دارند، میتوانید از ایشان برای این کار استفاده کنید.  

نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
شبکه مترجمین اشراق
تلگرام آموزش اشراق