آدرس ایمیل *
آدرس ایمیل *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
آیا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
  • شبکه مترجمین اشراق
  • صفحه اصلی شبکه مترجمین اشراق

چگونه در رشته پزشکی قبول شویم؟

کنکور سراسری یکی از تعیین کننده ترین امتحاناتی است که هر تحصیل کرده ای در طول عمر خویش در آن شرکت میکند. آموزش عالی در ایران به اندازه­ای پیشرفت کرده است که امروز شاهد این هستیم که بسیاری از دانشگاه­هائی که زمانی از پذیرش خارج از ظرفیت سخن می گفتند حتی قادر نیستند که ظرفیت معمول خودشان را نیز تکمیل نمایند. بسیاری از دانشگاه های غیرانتفاعی در مرز ورشکستگی هستند و گروه های تحصیلی یکی پس از دیگری بسته میشوند. اصلی ترین عامل این اتفاق ناخوشایند که البته با بیکار شدن یا بلاتکلیفی بسیاری از اساتید استخدام شده در این مؤسسات نیز همراه است، بی برنامگی و پیشرفت نامتوازن است.

بسیاری از رشته های محض و علوم بنیادین و پایه چه در حوزه علوم طبیعی یا انسانی و ریاضی دیگر چندان خریداری ندارد. دلیلش چیزی نیست جز بیکاری گسترده فارغ التحصیلان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد این رشته ها. دیگر کسی به خاطر دانشگاه، به دانشگاه نمی رود و هدف همه اشتغال است و انتخاب رشته و تحصیل اندک اندک در حال هدفمند شدن است. ولی این به معنای آن نیست که ما در آینده مشکلی نخواهیم داشت. بلکه مشکلات جدیدی در زمینه تحصیلات دانشگاهی برای کشور پیش خواهد آمد.

یکی از ارکان پیشرفت هر کشور، بلاشک داشتن نظریه­پردازان مبرز و قدرتمند در زمینه علوم بنیادین و پایه است. عدم اشتغال باعث تضعیف این علوم و تلف شدن استعدادهای برجسته موجود در کشور در این حوزه است. به نظر می آید که در آینده در زمینه تکنولوژی با مشکلات اساسی­تری مواجه خواهیم بود چون که نیروی ورزیده لازم را برای تحقیق در شالوده های تکنولوژی را در اختیار نخواهیم داشت. به هر صورت باید بپذیریم که در حال حاضر پرطرفدارترین رشته تحصیلی در دانشگاه پزشکی و شاخه های مختلف آن است. ولی باید پرسید که دلیل این اقبال زیاد به حوزه های مختلف علوم پزشکی چیست؟ پاسخ یک کلمه است: رفاه.

گزینش دانشگاه های علوم پزشکی بسیار دقیقتر از سایر شاخه های علوم است، چون جان انسان موضوع بحث این علوم است و نمی شود در این زمینه برای کسی بدون داشتن صلاحیت علمی کاری کرد. نخبه گرائی یکی از روموز موفقیت این علوم در ایران است و بد نیست که سایر شاخه های علوم در دانشگاه های کشور از این علوم درس گرفته و آن را سرمشق خویش قرار دهند. تنها راه قبولی در رشته پزشکی و مشتقات آن در دانشگاه، مطالعه و مطالعه است. فقط کسی می تواند در این رشته پذیرفته شود که صلاحیت علمی لازم را داشته باشد و به هیچ وجه ظرفیت کاذبی نیز در این زمینه وجود ندارد که از طریق شانس نصیب کسی شود. اگر شما می خواهید پزشک شوید باید هوش و استعداد لازم را برای این کار داشته باشید. البته این مطلب فقط درباره کسانی صدق میکند که در داخل کشور تحصیل میکنند و ما در اینجا درباره کسانی که سودای پزشک شدن را در تحصیل در دانشگاه های بی کیفیت کشورهای همسایه می جوید صحبت نمی کنیم.

 

پس برای پذیرش در کنکور پزشکی باید خودمان را وقف تحصیل و درس خواندن کنیم و صادقانه و به صورتی شبانه روزی وقتمان را صرف کتاب و درس و مشق کنیم. که شاعر گفت نابرده رنج گنج میسر نمی شود. در ایام قدیم به پزشک حکیم میگفتند و وجه این حرف آن بود که پزشک کاری الهی انجام میدهد و آن حفظ جان مؤمنین است و از این نظر باید حکیم باشد و خودش را وقف خدمت به خلق نماید. این مستلزم داشتن هدف برای آینده است و بی هدف نمی شود به این حکمت دست یافت. بدیهی است، آن دسته از کسانی که آرزویشان بر تن کردن جامه طبابت است باید زندگی خود را به گونه ای تنظیم کنند که اولویت شان چیزی جز تحصیل و درس و مشق نباشد. امیدواریم که روزی در زمینه علوم پایه نیز چنین انگیزه ای در فرزندانمان وجود داشته باشد و این مستلزم برنامه ریزی و پرهیز از هرگونه اغماض در زمینه نقض قانون نخبه گرائی و جذب نخبگان است. علوم عملی بدون نظریه پردازی چیزی جز تبل توخالی نیستند و این نکته ای است که واقعاً مورد توجه مسئولان امر باید قرار گیرد و در راستای تأمین بنیادهای علوم گام هائی اساسی برداشته شود تا نخبگان جوان در این زمینه نیز بخت خودشان را بیازمایند.

نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟